קולנוע טלויזיה וניו-מדיה

חממה בינלאומית לקולנוע עלילתי

צילום: יוסי צבקר

מפגשי יוצרים ובימאים מובילים מחו"ל עם יוצרים מהארץ להעשרת יצירתם בתחום הקולנוע העלילתי

החממה הבינלאומית לקולנוע ירושלים נפתחה בדצמבר 2011 על ידי ביה"ס לקולנוע סם שפיגל ומטרתה הינה פיתוח תסריטים וקידום ההפקה של יוצרי קולנוע צעירים מישראל ומהעולם שעובדים על סרט הארוך הראשון או השני.

עם היווסדה, הפכה החממה לרביעית מסוגה בעולם לצדד חממות טורינו (איטליה), סאנדנס (ארה"ב) ובינגר (הולנד). החממה מביאה את 12 הבמאים הנבחרים לירושלים לשתי תקופות כתיבה מרוכזות בנות 7 ימים (הראשונה) ו- 5 ימים (השנייה) ומפגישה אותם עם שלושה עורכי תסריט מהמובילים בעולם.

עורכי התסריט עובדים עמם באופן אינטנסיבי על התסריטים ומסייעים להם לממש את פוטנציאל הסיפור והתסריט. כמו-כן מקבלים הכותבים משובים מעמיתיהם לכתיבה.

לבסוף, מגיעים הכותבים לפסטיבל הקולנוע בירושלים, מדי חודש יולי, שם הם מציגים, עם מפיקיהם, את הפרויקטים בפני חבר שופטים בינלאומי מהשורה הראשונה וכן מפיקים, יוצרים ומנהלי חברות הפצה מישראל ומחו"ל שמגיעים כאורחי החממה כפוטנציאל משקיעים ושותפים.

חבר השופטים הבינלאומי מכריז באירוע סיום על הזוכים בפרס החממה, בסך $80,000 כמענקים להפקת הסרטים.

השתתפות היוצרים בחממה מסמנת אותם כ"כוכבים" חדשים. הבשלת התסריטים שלהם והחשיפה שלהם בפני משקיעים, מפיצים, מפיקים – שותפים ונציגי קרנות בינלאומיות, מקדמת את היתכנות ההפקה ומזניקה את מרבית הפרויקטים לידי יציאה לצילומים.

שישה מהפרויקטים של המחזור הראשון של החממה (2011-12), שניים מתוכם ישראלים, כבר צולמו בארה"ב, גרמניה, אורגוואי, חוף השנהב וישראל.