אמנויות הבמה

נקודת פתיחה

​​אודות הפרויקט

 

הקרן לפיתוח מחזאות ישראלית​ - היא יוזמה משותפת של מועצת הפיס לתרבות ולאמנות ושל עמותת "קבוצת עבודה", במסגרתה פועל זו השנה השלישית פרויקט "נקודת פתיחה".

מטרת הפרויקט היא לתמוך במחזאים במהלך תהליך הכתיבה, באמצעות מענק כספי וליווי דרמטורגי, החל משלב הטיוטה הראשונית ועד למחזה השלם המוכן לתחילת החזרות בתיאטרון.

 הפרויקט נועד לעודד כתיבת מחזאות ישראלית מקורית מתוך שאיפה ליצור מגוון ביצירה התיאטרונית המקורית בארץ. ​

מחזות מחזור שלישי  2015/16

הועדה האמנותית של "נקודת פתיחה 3" מונה 4 חברים:

 

יגאל זקס- במאי ושחקן תיאטרון, יוזם ומנהל הפרויקט

 

 

מרים יחיל וקס– חוקרת תיאטרון וספרות, מתרגמת, סופרת ומשוררת ישראלית.

 

 

כפיר אזולאי – במאי תיאטרון.

 

 

רועי מליח רשף – מורה, מחזאי, במאי, דרמטוג וחוקר תיאטרון.

 


המחזות שנבחרו :

 

1.      "ליידי עמר" – נעם גיל
ג'קי פדידה , עוזרת בית לשעבר, אלמנה ואם לשני בנים ובת מבוגרים, מאמינה בכל ליבה שהיא בעצם פולין וייס, אשת חברה עשירה. ילדיה המסרבים לאשפז אותה בכפיה, משגיחים עליה, ומטפלים בה בבית. הם מנסים לרפא אותה ולהחזיר אותה לקרקע המציאות אבל ג'קי מתנכרת להם ומסרבת לקבל את זהותה המקורית.

המחזה מטפל בדרך שונה ומרתקת בנושא הפערים העדתיים והחברתיים בחברה הישראלית.

 

2.      "קופסא" – ארז דריקס
אייכמן ממתין בתא הזכוכית ליום נוסף במשפטו, מוקף שלוש שוטרות קשות יום, סגור בקופסה השקופה, הוא חווה פלשבקים מחייו, ומתקשר עם השוטרות בסיטואציה שמעוצבת כהזיה הדדית. הנשים קשות היום, מתמודדות מול הבנאליות של הרוע, המגולם באדם הכלוא מולן בקופסא, מנותק וחסר אונים.
 

3.      "ינון" – יעל טל
ינון, מובטל לא יוצלח (על גבול הפיגור) מאוהב בורדית. היא מוכנה לצאת איתו לנשף הפורימון של עיריית נס ציונה, רק אם יעבור טסט, ישיג עבודה, ויצור... משהו אמנותי. ינון, לא מצליח באף אחת מהמשימות, אבל ממשיך לחזר אחרי ורדית ומפנטז עליה בחלום. כשהוא מתעורר  הוא מגלה שביטלו את הפורימון, ובפרץ נחישות, מחליט להלחם על קיומו מול ראש המועצה. בדרך, בשרשרת של צירופי מקרים הוא עומד גם במשימות האחרות.
 
4.      "ברטוד ואגנס" – נועה לזר קינן
ברטוד ואגנס הם זוג קשישים שמתארגן לצאת מהבית לקראת אירוע משפחתי, אבל הדימנציה של אגנס מעכבת אותם, וברטוד מתעקש להלחם בכל דרך אפשרית, גם כשאגנס לא מצליחה אפילו לזהות אותו. הוא מחזר אחריה וכובש את ליבה מחדש, אבל מערכת היחסים החוזרת ומתחדשת מגלה לברטוד אמיתות כואבות על הקשר בינהם ודורשת ממנו התמודדות עם סופו הבלתי נמנע.
  

5.      "הסודות בדירה ממול" -  שרון עמרני ליסצקי
לורין היא  סוחרת סמים המתגוררת בבנין נטוש אליו, ומטפלת באימה הנרקומנית. לדירה מגיעה אדריאינה - בחורה עשירה שלכאורה נתקעה בדרך. סוחר סמים אימתני מאיים על לוריין החייבת לו כסף, ואדריאנה מדווחת למשטרה. בהמשך אדריאנה מגלה שהיא אחותה למחצה של לורין הזכאית לירושה מכובדת. אדריאנה, שבעצמה מתמודדת עם בן זוג מנוכר ואלים, ולורין לומדות להכיר זו את זו ובדרך נאלצות להתמודד עם שוטרים חרמנים ועבריינים אלימים .
 

מחזות מחזור ראשון 2012/13

5f4f7827-c901-459e-8d19-b04ee33929a9

מחזות מחזור שני 2014/15

96edb326-b300-4308-9e79-7561d5bbbe3f

מחזות מחזור שלישי 2015/16

242f3db7-bb6d-46eb-bbd8-4ffd53675da2

תקנון

e923611d-2ee9-4fa9-99ec-7c01e7126553

Web part id : 5f4f7827-c901-459e-8d19-b04ee33929a9

Web part id : 96edb326-b300-4308-9e79-7561d5bbbe3f

Web part id : 242f3db7-bb6d-46eb-bbd8-4ffd53675da2

Web part id : e923611d-2ee9-4fa9-99ec-7c01e7126553

מחזות מחזור שני 2014/15

הועדה האמנותית של "נקודת פתיחה 2" מונה 5 חברים:

יגאל זקס- במאי ושחקן תיאטרון, יוזם ומנהל הפרויקט

עירא אבנרי – במאי, דרמטורג ומרצה באוניברסיטת תל אביב.

גלעד עברון – מחזאי, תסריטאי ודרמטורג, זוכה פרס התיאטרון הישראלי ופרס המחזאות ע"ש ניסים אלוני.

מור פרנק – במאית ודרמטורגית.

רביד דברה – מחזאית במאית, ודרמטורגית.

 

המחזות שנבחרו :

1.      "וולקאם" – נעם גיל
דרמה: אלפרד, קבלן קשוח שמפלרטט עם העולם התחתון, חי עם אשתו הצעירה והיפה, דניאל, בוילה שבנה בצמוד לישוב ערבי. אלפרד מתעקש להשאיר את החלונות פתוחים, ביום וגם בלילה. אחרי שהוא נורה ונפצע, החשד נופל על צעירי הכפר, ואלפרד מאיים בנקמה, בינתיים החלונות - ישארו פתוחים. באחד הלילות הבאים שני צעירים פורצים לבית דרך החלון הפתוח, דניאל מבוהלת, ואלפרד מופיע עם אקדח, ומחליט לממש את האיום וללמד את הצעירים לקח.
 

2.      "פאפולה" – אריאל ברונז
קומדית אימה אבסורדית. שלושה סיפורים משפחתיים בהשראה תנכית : עקידה - אב לילד נכה פוגש מתחת לשולחן המשפחתי באביו שנטש אותו בילדותו. החופש חסר האחריות של האב מדרבן אותו להקריב את בנו על מזבח החופש. עגל הזהב - אב ואם יוצאים לחגוג עם בנם שזכה בפרס נובל, גאוותו של האב הכושל וגס הרוח בבנו המוצלח, הופכת להתעללות מפלצתית. עץ הדעת - אב ואם מנוכרים חוקרים את בנם בחדר חקירות. כשיתוודא הבן על חטאיו, הוא יגורש לנצח מחיק המשפחה.
 

3.      "העמק וההר" – אבי שחרון
טרגדיה: בגבול שבין ארץ עניה לארץ עשירה עומד מגדל שמירה. השומר המתגורר בו, בן הארץ העשירה, מעסיק את הפועל בן הארץ העניה, בניכוש פקעות עשבים הצומחים ליד הגבול. אשת הפועל מגיע לביקור מפתיע בגבול , ונראה שהיא תהיה מוכנה לעשות כמעט הכל כדי לשכנע את השומר לתת לה ולבעלה לעבור את הגבול ולמצוא תקווה בארץ השכנה. השומר נהנה לעורר את קנאתו של הפועל, והאשה שמחליטה להוכיח לבעלה הקנאי את נאמנותה, הורגת את השומר. הקנאה הפחד והאלימות רק גוברים.   
 
4.      "עיוורון" – איתמר אורלב  (כותב חדש)
דרמה: אל מנחם ורחל, זוג עיוורים,  ששכלו את בנם החייל לפני 13 שנים,   מגיעה החדשה על שרידים מגופתו שהתגלו ויובאו לקבורה בארץ, שגורמת לקרע בינהם, ונימה שכנתם, בת גילו של הבן , מנסה לאחות אותו, בעזרת המציאות שהיא בוחרת לתאר להם. 
  

5.      "י' 5" -  ענבר אמיר
קומדיה עצובה על התבגרות מינית בעידן פורנוגרפי: מיכל סיון ועידו בתולים. מיכל רוצה להתקרב לסיון, שנחושה לאבד את הבתולים עד סוף השבוע, כדי שהחייל שהיא יוצאת איתו לא ידע שהיא עדיין בתולה. לצורך התוכנית סיון ומיכל מגייסות  את עידו שמאוהב בסיון. הוא מתחייב לסודיות, אבל נכשל ברגע המכריע. סיון מטילה על מיכל  לאמן את עידו כדי שלא יכשל בפעם הבאה.
 

6.      "הדבר במזוודה של הקולונל" – אסא וולפסון
דרמה אפוקליפטית: המזוודה של הקולנונל מספרת על הימים האחרונים של המלחמה על השליטה בארץ ישראל. במאחז האחרון של הלוחמים היהודים,  ממונה "הנער", לוחם צעיר ומבוהל, להשגיח ולטפל בגיבור המלחמה , "הקולונל", הכלוא ב"מעצר בית" , שעה שהוא הולך ומאבד את שפיותו. מערכת היחסים שמתפתחת ביניהם מגיעה למבוי סתום, הקולונל נמלט לאמריקה עם הנער ועם המזוודה.
 

7.      "מרלן" – שרה עזר
דרמה קומית – שנות ה60 בבית שאן, מרלן היא זונה. היא מאוהבת בפרוספר שלה וחולמת להתחתן איתו, אבל  כשמתברר לה שהוא עומד להתחתן עם בתולה צעירה וכשרה, היא מחליטה לצאת לדרך עצמאית ולהקים עסק,  בעזרת סכום הזכיה בתחרות יופי ארצית של כפילות מרלין מונרו, שמתקיימת בעיירה.
​ 

מחזות מחזור ראשון  2012/13

הוועדה האמנותית:

יגאל זקס- במאי ושחקן תיאטרון, יוזם ומנהל הפרויקט.

רוני ניניו – במאי תיאטרון, קולנוע וטלוויזיה.

רועי חן – סופר, מחזאי ומתרגם.

לילך דקל אבנרי – במאית תיאטרון, דרמטורגית, מחזאית, מתרגמת ויועצת אמנותית בתחום התיאטרון. 

שרה פון שוורצה - שחקנית, מחזאית ובימאית ישראלית.

המחזות שנבחרו :

1.      "המתנחל" - נועם גיל

עודד ואלונה הם זוג צעיר, אלונה בהריון. אל ביתם נכנס זכריה, חבר נעורים של עודד, נכה בודד שאיבד זה עתה את אביו. הוא מוצא מקלט זמני בביתם, אך הזמניות הופכת להיות קבועה, וככל שמצבו הנפשי של זכריה משתפר,

כך השפעתו על חיי הזוג הופכת להיות בלתי נסבלת עבורם.

 

2.      "ביאות ראשונות" - אורי ניצן

זוג חרדי צעיר מתקשה להביא ילד לעולם. בניסיונותיהם להתגבר על הקושי הם מחפשים שילוב בין רוחניות למין , קודש לחול,
בין רוח לגוף ובין תמימות לאלימות.
 

3.      "אינטימיות" - רוני קובן

סגן אלוף יותם מורנו מקבל ביום האחרון של המלחמה, פקודה להוביל את חייליו למשימת התאבדות מיותרת. הוא מסרב ומנסה לטרפד את היציאה למשימה בתקווה להציל את חייליו. בינתיים הוא מתחבא בביתן של כוהנת שירה בציבור מפורסמת ושלושת בנותיה, ששכלו את אבי המשפחה. הסגן אלוף הצעיר משמש לבנות הבית כבן, מאהב, אב, גיבור, או קורבן, לצלילי שירי המלחמה השכול והתקווה – פס הקול של ההיסטוריה הישראלית.
 

4.      "אגדת דשא" - שי להב

 לייבו , "לוזר" בן 40, אוהד שרוף של קבוצת הכדורגל הכושלת של הפועל חיפה, ננטש ע"י בת זוגו ב22 השנים האחרונות, וחייו מתרסקים. אבל אז קורה משהו שעל פי כל הסימנים אמור לשנות את חייו - הפועל חיפה מתחילה פתאום לנצח, וזה סימן בדוק למהפך שצפוי גם בחייו . לרגע נראה שחייו אכן משתנים מין הקצה אל הקצה, ולייבו צריך להכריע אם הוא "ווינר" או "לוזר", ומה הוא בעצם רוצה מהחיים שלו.

5.      "הפרקליט" - דניאל כהן לוי"

 בוקפאלוס, סוס מלחמה מפורסם בדימוס, ששירת בגבורה תחת ישבנו של אלכסנדר הגדול, עובר לעבוד במשרד עורכי דין, שם הוא מצטיין במציאת פתרונות יצירתיים ובהעמדת החוק מעל הצדק. כשמגיע צו הדורש לגייס את כל הסוסים למלחמה הבאה, בוקפאלוס שומר החוק, שכבר תרם את חלקו, צריך לבחור בין החוק לבין הצדק. יש מי שמנסה לסייע לו, ויש מי שישמח אם הסוס האנושי יעלם (בהשראת קפקא).

6.      "מלון סופי" - הדר גלרון

שתי אחיות מסוכסכות, נתונות בסבך מארג מיסטי של מערכות יחסים, הנשזר בין חדריו של מלון משופץ, שמסתיר בין חדריו סודות מהעבר וההווה. נשמות אבודות שמנסות למצוא קשר משמעות, ומחילה, ואינן מודעות לקשר עם חיים של אחרים, המתרחשים במקביל בחדר אחר או בזמן אחר.
 

7.      "חמוץ"-  ג'ייסון דנינו הולט:

אל חדרו של זונה ממין זכר, מגיעה אשה צעירה ויפה שמבקשת ממנו "לבתק את בתוליה" כמעשה אינטימי של אהבה. אבל הוא זונה ולא שחקן, והאקדח שהוא מחזיק בחדר, הוא הדבר האופטימי היחיד בחייו. רסיסים של חמלה, מבעד למחסומי הכאב והציניות, לפני שיגיעו הלקוחות הבאים, והתקווה שסוף הכאב יגיע תתממש.
 

8.      "השראה" - אורן מנדזיצקי

כוכב רוק עשיר ושבע, שכבר שנים לא חידש דבר ביצירתו, מתארח בחדר מלון בישראל, לרגל הופעה בארץ. חדרן צעיר במלון, שמעריץ אותו, מנסה לזעזע אותו, כדי להעניק לו השראה לכתיבה של חומר מקורי. הוא יוצר עבורו בחדר, מציאות בדויה של מלחמה מזרח תיכונית, וכך מעמת את הכוכב הזר עם הפחדים הכעסים והכאב שמהם, הוא מקווה, עשויה להיווצר יצירה מקורית חדשה.
 

9.      "סאבווי" -  גאיה וילדמן:

בעיר רחוקה, חי ד"ר תדאוס הרופא טוב הלב והאהוב, חיים כפולים כנחיצ'יבאן - מנהיג חסר רחמים של כנופיית שודדי איברים מסתורית. ביתו היחידה של הרופא, החיה עם מום נדיר בלב , מצטרפת לכנופיה, מבלי לדעת שאביה, הוא גם ראש הכנופיה המסתורי, והאדם היחיד שיוכל אולי להציל את חייה.

 

10.  "באתי לעולם" - עודד ליפשיץ

אדם בא אל עולם במלחמה, חדור תחושת יעוד, ומלא תקווה. אך התקווה מתממשת רק פעם אחת, בראשית הדרך, כשהשליט, מנהיג הצבא הכובש והאכזר, פוגש אותו במקרה, ומחליט במפתיע לחוס על חייו. מרגע זה הוא ממשיך הלאה במסע החיים, ללא שום הצלחה משמעותית חוץ מההצלחה לשרוד. רגע לפני שהוא מוצא להורג בעוון עריקה מהצבא, הוא מובא שוב לפני השליט שחס על חייו בראשית הדרך, ונאלץ לעמוד מול גורלו הבלתי נמנע.