פרס ספיר

  • שם מחבר: יניב איסקוביץ'
  • שם הוצאה: כתר ספרים
  • שנה: 2016
  • סכום מענק: 40,000

"יש באיצקוביץ הקסם שיש בסופרים ובסיפורים גדולים, היינו הניצוץ... שעושה ספרות מעולה." [יורם קניוק]

פאני קייזמן יוצאת בעקבות הבעל שנטש את אחותה הבכורה. אם לא תגרור אותו באוזנו לאשתו ולילדיו - לפחות תחתים אותו על גט. השנה היא 1894 ופאני, גיבורה יוצאת דופן, נקלעת למסע ברחבי האימפריה הרוסית שיטלטל את כל עולמה. ממש כמוה, גם שותפיה המשונים לדרך עומדים לאבד ולמצוא את עולמם.

לעתים נדירות נתקלים הקוראים בספר שכזה. תיקון אחר חצות הוא רומן מזהיר. הכול יש בו: דרמה עשויה להפליא, רודפים ונרדפים, בלבולי זהויות, עבר כאוב והומור פרוע. ועל אף הכול, גם קמצוץ של מזל.

 

מנימוקי השופטים :

ספרו של יניב איצקוביץ' לוקח אותנו למסע מרתק וסוער בערבות רוסיה הלבנה של שלהי המאה התשע-עשרה. גיבורת הסיפור, פאני קייזמן, עוזבת את חמשת ילדיה ויוצאת באישון לילה למסע שנועד לאתר את צבי-מאיר, שנעלם והותיר את אחותה - מנדה ואת ילדיה ללא מקורות הכנסה. יחד עם יושקה-ז'יז'ק השתקן והבודד, אשר בילדותו נלקח אל הצבא הרוסי ושם התרחק מן היהדות והמסורת, נפרש מסע סוחף בין הכפרים, הביצות, המסבאות, השווקים ויחידות הצבא. במשיכת מכחול מיומנת מצייר איצקוביץ' הוויה תוססת אך גם אכזרית, שבה הקורא מלווה את המשלחת הגרוטסקית, עם הסוסים המדברים והחזן המזייף, במשימה בלתי אפשרית, כשהיא נרדפת על ידי דמותו החד פעמית של פיוטר נובאק, נכה המלחמה, מפקד המשטרה החשאית הרוסית. תיקון אחר חצות מתכתב עם מסורת הספרות העברית של המאה התשע-עשרה ומציג טפח מחיי העיירה היהודית, הנדמית לפעמים כקמה לתחיה מבין ציוריו של שאגאל. עם יותר מאשר קורטוב סוריאליזם ומבט אירוני, עם עומק פסיכולוגי ורוחב היסטורי מוביל המחבר את קוראיו להבין, להכיר וגם לבקר את הדינמיקה המיוחדת של החיים היהודים, את כוחן של הנורמות ואת צורתו של הכוח הממוסד והממושטר, הנוגעים גם בתהליכים ובמצבים המתרחשים כאן ועכשיו.