פרס ספיר

  • שם מחבר: מירב נקר -סדי
  • שם הוצאה: בבל
  • שנה: 2018
  • סכום מענק: 40,000

סמאדר הילדה, תכף נערה, לא יוצאת מהבית. בחופשת קיץ רגילה לכאורה, היא משוטטת בין החדרים והחלונות שלהבית הישן,מציצה אל החוץ הלוהט המאיים בשכונה המקומית. סמאדר פועלת כמו רֶצֶפְּטוֹרית, קולטת ללא הפסק מידע שמגיע אליה דרך קולות, השתנות האור והאוויר, מחווֹת גוף, בגדים, ריחות, אוכל, ומעל הכל מילים ומשפטים. דרך זוויות הלב והעין שלה, סמאדר מתרגמת באופן מפתיע וחד-פעמי את המציאות שנכפתה עליה,ממירה פעולות ושיחותשרוחשים סביבהלמחשבה זרה, מאיימת לעתים, להרהור ארסי,לשקיעה טקסטואלית רכה ונוזלית, ולבסוף גם לחוויה אלימה, מושכת ומינית.

מעל ההתרחשויות הסיפוריות של יחסי המשפחה ושל תהליכי ההתבגרות, מונחתזכוכית-מגדלת, שחושפת את הרובד הטֶקְטוֹני, את השתנות כוחות-הפנים של רעד הנפש והתודעה הפרטית של סמאדר.זהו סיפור שמבקש להילחם על הנשימה, על סערת הבטן, על רגע המלכוד של המעבר הבלתי נמנע אל הנשיות, ואלה מעוררים השתאות גדולה.

 

מנימוקי השופטים :

"את כל הכיעור שירד לעולם לקחת, ובמקום להסתיר אותו את עוד מדגישה אותו" (עמ' 19), מטיחה האם זמירה בבתה סמאדר. מנקודת המוצא הזו סמאדר תסתתר כל הקיץ בבית סבה, אליו ברחו היא והאם מהתעללות האב. בשפה משתברת, כתובה בגוף, חושית, מלאה באהבה, ובאוזן מוזיקלית במיוחד, מספרת נקר-סדי על גבולות פריכים: בין פנים לחוץ, בין אמת לתעתוע, ובין אינטימיות נשית לשוליות חברתית.  את השוליות הזו, המגדירה את תהליך הפיכתה מילדה לנערה במרחב הפיסי, הכלכלי, המגדרי והתרבותי, סמאדר אולי תפרוץ.