פרס ספיר

שלך סנדרו

זוכה פרס ראשי
  • שם מחבר: צבי ינאי ז"ל
  • שם הוצאה: כתר
  • שנה: 2008
  • סכום מענק: 150,000

​​ב"שלך, סנדרו" מספר ינאי לאחיו על תולדות המשפחה שלא זכה להכיר, מנסה לפענח את הסיבות לנטישתו ושוזר ציטוטים מכמירי לב מתוך צרור מכתבים בהונגרית, שהותירה אמם המנוחה.  ​


רקדנית יהודייה בת 18 מתאהבת בזמר הונגרי שגילו כפול משלה, ויוצאת עמו לסיבוב הופעות באיטליה. בגיל 23 היא כבר אם לארבעה ילדים. הנדודים מהופעה להופעה בערי השדה מאלצים את ההורים להפקיד את הילדים אצל אומנות איטלקיות. שלושה ילדים חזרו לחיק המשפחה, אבל תינוק אחד הושאר אצל המשפחה האומנת - ועקבותיו אבדו. שמו היה רומולו. 
 
הימים ימי מלחמת העולם השנייה. האם מסתירה את זהותה היהודית, עובדת כמתורגמנית במַטֶה הוורמאכט באיטליה ומגדלת את שלושת ילדיה כנוצרים לכל דבר. 
 
רק אחרי מותה בגיל 32, שנתיים אחרי נטישת האב, יגלו הילדים את זהותם האמיתית. היעלמותו של רומולו הקטן נותרה חידה בלתי מפוענחת, תעלומה ללא פתרון. 
 
צבי ינאי, או בשמו המקורי סנדרו טוט, הוא בנם הצעיר של הרקדנית והזמר. ינאי כבר נואש מלמצוא את אָחִיו, שאותו לא פגש מעולם, עד שבשנת 2004 הוא נתקל במאמר מדעי שנכתב על-ידי רומולו בנוונוטי, פרופסור לאבולוציה אקולוגית מאוניברסיטת רומא. 
 
ב"שלך, סנדרו" מספר ינאי לאחיו על תולדות המשפחה שלא זכה להכיר, מנסה לפענח את הסיבות לנטישתו ושוזר ציטוטים מכמירי לב מתוך צרור מכתבים בהונגרית, שהותירה אמם המנוחה. את רובם כתבה הסבתא האוהבת, שנספתה במחנות ההשמדה, ועד יום מותה לא חדלה לדאוג לשלום נכדה האובד רומולו. 
 
צבי ינאי, המוכר לציבור הישראלי כמי שהיה מנכ"ל משרד המדע ועורך כתב העת "מחשבות", מגולל בספר את פרשת חייו הסוערת: הילד שהשתייך לתנועת הנוער הפשיסטי באיטליה ואף היה פרח כמורה במנזר, אימץ לעצמו זהות חדשה כקיבוצניק ומדריך צניחה; ברבות השנים הפך להוגה דעות מרתק, שהשפיע רבות על השיח המדעי והתרבותי בישראל. "שלך, סנדרו" הוא הרומן הראשון שלו.