פרס ספיר

מישהו לרוץ אתו

זוכה פרס ראשי
  • שם מחבר: דויד גרוסמן
  • שם הוצאה: הקיבוץ המאוחד
  • שנה: 2001
  • סכום מענק: 150,000

מישהו לרוץ אִתו הוא ספר מאת דויד גרוסמן. הספר זכה בפרס ספיר לשנת 2001, ונקרא רבות על ידי בני נוער. הספר עובד למחזה, ומאוחר יותר גם לסרט ולדרמה טלוויזיונית.  ​

נער בשם אסף רץ אחרי כלבה ברחובות ירושליים, כך מתחיל הסיפור ובאותה דרך הסיפור מתפתח.

אסף, נער מתבגר, עובד בחופשת הקייץ בעיריית י"ם. במסגרת עבודתו, נאלץ לחפש את בעליה של הכלבה האבודה, דינקה שמה, מאותו הרגע הוא בעצם קושר את גורלו בגורלה , תוך כדי ריצתו הוא מכיר אנשים שהם חלק מחייה של תמר(בעלת הכלבה) ובעצם כל עולמה של תמר נפרש לעיניו, הפנימי והפיזי.

אסף פוגש את תיאודורה,נזירה המתגוררת בי"ם שלא יצאה מפתח ביתה יותר מחמישים שנה.הוא פוגש את לאה-אישה בת ארבעים וחמש שמנהלת בהווה מסעדה אבל בעלת עבר מסעיר ומאיים. הוא פוגש את מצליח ,נער שחצי פניו מעוותים מכוויה. כל האנשים האלה הם חלק מחייה של תמר ,אך כל אחד מציג בפניו זווית אחרת של תמר.

תמר מוותרת על נסיעה לאיטליה עם המקהלה שלה ויוצאת למשימה מסוכנת וקשה, להציל את אחיה שי מחיי רחוב,מהתמכרות לסמים ומעבריינים ופושעים שרודפים אותו. היא חודרת ל"מעון לאומנים" המנוהל ע"י פסח. במקום שוהים נערים ונערות אשר הפכו ל"אסירים" מרצון במעון האומנים.לכל נער ונערה כשרון אחר והם בעצם מתפרנסים/מפרנסים את בעל המעון ממופעי רחוב:משירה,סטנד אפ,נגינה , לולינות ועוד.שי מתמחה בנגינת גיטרה ותמר בשירה.

תמר חוטפת את שי,מכניסה אותו למסתור שהכינה מראש ואסף שמצליח לעלות על עקבותיה מצטרף אליה למספר ימים קשים בהם הם מסייעים לשי להיגמל מהסמים ובעצם מתקרבים זה לזו. כל דמות בסוף הסיפור מצליחה לפתור בעיה/דילמה שעמדה בדרכה.