פרס ספיר

המינגווי וגשם הציפורים המתות

מועמד רשימה קצרה - מסלול ראשי
  • שם מחבר: בוריס זיידמן
  • שם הוצאה: עם עובד
  • שנה: 2008
  • סכום מענק: 25,000

מה לטל שני, אחד משלנו-מלח הארץ, צעיר תל-אביבי קוצני, ולטוליק שניידרמן בן השבע, היושב לבדו בדירה זעירה וריקה, ומחכה לגרמנים שיבואו "לקחת" אותו כמו שלקחו את סבא? 

​מה לטל הממתין בתור לחבילה בסניף דואר רמת-אביבי ולטוליק המצפה לסבו המאומץ שיחזור מ"גולאגיה" הקפואה? מה לכרזת תעמולה סובייטית המכוונת אצבע מאשימה אל ילד אחד ויחיד "שם" ולמערכון אינשטייני-שיסלי שחור-לבן "כאן"? 
 
בכתיבה חריפה ועשירת דימויים פותח בוריס זיידמן צוהר אל "הווייתם" של מאות אלפי "טוליקים" החיים בו זמנית בשני עולמות מקבילים שלעולם לא יפגשו. 
 
מבטו הספקני והחודר, רגישותו לכל הזיופים של השפות הרשמיות, כתיבתו החריפה ועשירת הדימויים פורשים בפנינו, אולי בפעם הראשונה בסיפורת העברית, את – כפל ההווייה של מה שמכונה "העלייה הרוסית". 
 
בוריס זיידמן נולד ב-1963 בקישינב (ברית המועצות) ועלה ארצה בהיותו בן 13. הוא בוגר המחלקה לתקשורת חזותית באקדמיה לאמנות ועיצוב "בצלאל", וכיום מעצב גרפי, ארטדירקטור, קופירייטר ומרצה לתקשורת חזותית וחשיבה פרסומית במכללת "אסכולה" שבתל אביב, במכללת עמק יזרעאל ובמכללת הגליל המערבי. ספרו "המינגוויי וגשם הציפורים המתות" זכה בפרס ראשון בתחרות אקו"ם ליצירות ביכורים. מתגורר במשגב שבגליל ובתל אביב. נשוי ואב לשניים.