פרס ספיר

  • שם מחבר: סמי מיכאל
  • שם הוצאה: כנרת זב"מ דביר מוציאים לאור בע"מ
  • שנה: 2015
  • סכום מענק: 20,000

יהלום מן הישימון הוא סיפור אהבה סוחף ומטלטל בין כמאל לאלמאסה, שניהם יהודים צעירים בבגדד בשנות השלושים של המאה הקודמת. הוא בן למשפחה ממעמד מבוסס, היא בת דלת העם, שמגיעה לביתו כדי לשמש שם כמשרתת. הרומן עוקב אחר האהבה הנרקמת ביניהם, על ניצניה, הבשלתה, תפניותיה ושיאיה. זהו גם סיפור אהבה לעיר בגדד הגדולה והשוקקת, עיר הולדתו של סמי מיכאל. נהר החידקל החוצה אותה ושכונותיה המגוונות משמשים רקע אפקטיבי להתרחשויות האנושיות ברומן אך גם כמוקדי תשוקה בזכות עצמם.
ביהלום מן הישימון - המתכתב עם יצירותיהם של צ'רלס דיקנס וברנרד שואו – שילב מיכאל ביד אמן, באמצעות סיפור אהבה המתרחש על רקע מרחב עירוני קסום, נאדר יופי, מפתה ואלים, בין סיפור חברתי ביקורתי ומכמיר לב, לבין דיוקן של אמן כאיש צעיר, חדור אהבת אדם, מרגש ומעורר השראה, הכתוב ברוח הסיפורת ההומניסטית הגדולה.
יהלום מן הישימון הוא רומן חושני, פרי עטו של מספר מיומן, עתיר ניסיון חיים ותובנות פסיכולוגיות מבריקות. מיכאל מוביל את הקורא בבטחה בסמטאות הנפש האנושית, וכדרכו, משכיל לרתק אותנו ולשמור על מתח למן העמוד הראשון ועד האחרון. זוהי יצירת מופת של סמי מיכאל, הסופר שחולל את המהפכה הפלורליסטית בספרות הישראלית.
יגאל שוורץ

סמי מיכאל נולד בבגדד ב–1926. היה פעיל למען זכויות אדם בעיראק. בוגר אוניברסיטת חיפה בפסיכולוגיה ובספרות ערבית. פירסם רומנים, ספרים לילדים ולנוער, מחזות וספרי עיון. ספריו תורגמו לשפות רבות, עובדו לתיאטרון, לטלוויזיה ולקולנוע ונחלו הצלחה רבה. ארבע אוניברסיטאות בישראל העניקו למיכאל תואר דוקטור לפילוסופיה לשם כבוד. זכה בפרס ברנר, בפרס נשיא המדינה לספרות, בפרס אמ"ת, בפרס אקו"ם, בעיטור על שם הנס כריסטיאן אנדרסן ועוד. מכהן כנשיא האגודה לזכויות האזרח בישראל. ספריו האחרונים: עאידה ומעוף הברבורים.​