פרס ספיר

  • שם מחבר: לאה איני
  • שם הוצאה: כנרת זב"מ דביר בע"מ
  • שנה: 2014
  • סכום מענק: 40,000

ג'ניפר המכונה סמוקי היא גיבורת בת המקום, הרומן הקצר הפותח את ספרה החדש והממגנט של לאה איני. סמוקי היא אמריקנית נוצרייה מוגבלת שכלית, הסועדת את רייצ'ל סולומון, קשישה יהודייה שהעניקה לה חסות ובית, בעיירה אחת בפלורידה.
 
לאה, גיבורת ספרא, הנובלה החותמת את הספר, היא נערה ישראלית מבת–ים, שאביה ניצול שואה אלים ואמה נוכחת–נפקדת. פרטים ביוגראפיים אלו מהדהדים את הרומן המונומנטאלי עטור השבחים של איני, ורד הלבנון. אך כאן העלילה מתמקדת בספרא, תיכון פרטי בצפון תל–אביב, שבו, ב–1976, לומדת הגיבורה.
 
בין סמוקי ללאה מפריד אוקיאנוס, והן כמו שייכות לעולמות שונים לחלוטין. גם היצירות שונות מאוד. הרומן בת המקום הוא יצירה קאמרית מושלמת עשויה מקשה אחת, אחידה ומזוככת, שכאילו נכתבה על–ידי סופרת אמריקנית שחורה. ואילו הנובלה ספרא ממזגת מינֵי סוגות — סיפור בלשי, סיפור התבגרות, וידוי ועוד - והיא פסיפס שברירי בעל סדר משלו, רגיש לכל קול ובת קול, ונושם מקומיות ישראלית של אז ועכשיו. 
 
אבל, וכמו בדרך נס, היצירות מדברות זו עם זו באורח אינטימי. הן חושפות רבדים וצדדים נסתרים זו אצל זו ועוסקות בסוגיות מהותיות לעולמה של הסופרת: שייכות, חריגות, אהבה, מיניות, משפחה גרעינית ומשפחות חלופיות, חירות, שעבוד ואחריות מוסרית, וגם התשוקה העצומה ליצור - הדחף האמנותי, שהוא כאן ציר העולם.