פרס ספיר

  • שם מחבר: איתמר אורלב
  • שם הוצאה: הוצאת ספרים עם עובד בע"מ
  • שנה: 2015
  • סכום מענק: 40,000

כעשרים שנה אחרי שברח לישראל, וזמן קצר אחרי שאשתו עוזבת אותו עם בנו בן החמש, מחליט טאדק לחזור לפולין ולחפש את סטפן אביו. כל השנים סירבו בני המשפחה לסלוח לאב על שתיינותו הכבדה ועל טבעו האלים, אך טאדק מרגיש שהוא צריך לראותו שוב, אולי בפעם האחרונה, מבעד לעיני מבוגר.

במולדת זרה ומתפוררת, בבית אבות לגיבורי מלחמה בוורשה, הוא מוצא את אביו המזדקן ויוצא אתו למסע אל כפר הולדתו ואל עברו העלום. מיהו? גיבור מלחמה או רוצח חסר רחמים? אב כריזמטי או איש אפל ואלים? נהנתן או שבר כלי? המפגש המחודש מאלץ את טאדק להתבונן מחדש בחייו ובזיכרונותיו ומערער את זהותו כבן וכאב.

בתנופה, באמפתיה עמוקה וגם בהרבה הומור מגולל איתמר אורלב "סיפור גדול מהחיים" שתשתיתו אמִתית ומצליח בכישרון רב לקשור את לב הקוראים אל מי שלכאורה אינו ראוי לחיבה. מתוך סיפור מסע מרתק שראשיתו לפני חצי מאה - סיפור שמתערבבות בו אלימות ואנושיות, אכזריות וחמלה - מתברר הקשר הסבוך הכורך אבות ובנים.

מנימוקי השופטים:
ספר בשל, מורכב, עשיר בפרטים ושלם בקומפוזיציה, כאילו היה הרומאן פרי עטו של סופר בוגר ועתיר ניסיון. בתנופה גדולה מוליך אותנו איתמר אורלב מן הארץ לפולין, שם עורך גיבור הרומאן מסע רב תהפוכות כדי לגלות מחדש את אביו המוקע, שמפניו נמלטו האם וילדיה. הזיכרונות הקשים והטראומטיים של ימי הילדות נמהלים אל תוך רשמי המפגש המסעיר עם האב האלים והאכזר שהיה לאדם זקן וחסר אונים, על רקע מראות הכפר הפולני, תוך הדהוד חוזר ונשנה של זיכרונות מלחמת העולם השנייה והשואה. הניתוח המעמיק והחכם של יחסי אב ובן, האבחנה הדקה והרגישה מאין כמוה של מהות הזיקנה והשאיפה הנואשת וחסרת התוחלת לעשות תיקון הם כמה מן הכוחות המניעים את הספר ועושים את הקריאה בו לחוויה מסעירה ומטלטלת, שכל קורא, ימצא בו אמת חיים.