פרס ספיר

  • שם מחבר: מיה לוי-ירון
  • שם הוצאה: הוצאת הקיבוץ המאוחד
  • שנה: 2016
  • סכום מענק: 40,000

תשעת הפרקים ברומן אישה בשמלה ירוקה של מיה לוי-ירון, מתארים בדרך של עירוב פרטי מציאות ודמיון, אירועים המתרחשים לאורך שנים בתא המשפחתי שבו גדלה. הפרקים חוברים לסיפור חיים רוחש ודינמי, על צדדיו הנגלים והנסתרים.

מיה לוי-ירון היא בתה של המשוררת חיה ורד, שבשנות החמישים של המדינה נחשבה להבטחה ספרותית גדולה ובשלב מסוים בחייה הפסיקה לפרסם את שיריה, נעלמה מהבמה הספרותית ונשכחה. ההבטחה הספרותית שלא התממשה במלואה, חוויית ההימחקות והשכחה ורישומה המצטבר על נפש האם, לצד הבעל – יליד גרמניה, פלמחניק לשעבר ואיש ספר, האוחז כמיטב יכולתו בהגה המשפחתי – הם מלבתם של סיפורים אלה.

כתיבתה של מיה לוי-ירון גועשת ואינטנסיבית, בדיוק כמו המציאות המתוארת בספרה. בכאב מהול בהומור שנון היא מתבוננת בנפשות שעצבו את ילדותה ועולמה. היא נעה בתנועה קלידוסקופית בין זמנים, מקומות ושלל דמויות ססגוניות ויוצרת תמונה חיה ועזת מבע של סיפור משפחתי ואנושי הנטוע בהוויית החיים כאן בארץ, בעבר ובהווה.

 

מנימוקי השופטים :

הרומן "אישה בשמלה ירוקה" הוא רומן אוטוביוגראפי על חיים בצילה של אם שהייתה פעם משוררת ואב יליד גרמניה, פלמחניק לשעבר. אמה של לוי-ירון, הייתה המשוררת חיה ורד, ששיריה זכו לשבחים רבים בשנות החמישים. ורד לא הצליחה לחזור על הצלחתה הראשונה וחלומה לחזור למרכז הבמה הספרותית לא התגשם. דמותה של האם המתוסכלת ומערכת היחסים עמה עומדים במרכז הספר הזה. לא במקרה נפתח הספר באם המחפשת את שיריה האבודים ובמספרת המדמה בנפשה איך היא יורה באמה. בו בזמן מוארים יחסי האם והאב, ויחסיה של המספרת עם אביה.
הרומן הוא, מצד אחד, סיפור חניכה אישי מאוד. מצד אחר הוא גם סיפור על ישראל ועל מלחמותיה, על החיים בקיבוץ ובעיר, על ישראלים וגרמנים ועוד.
הספר כתוב במקוריות רבה, באבחנות פסיכולוגיות מדוייקות, ובלשון מלאת המצאות. הקצב התזזיתי של הרומן, הקפיצות המהירות בין הווה לעבר ובין זירות ההתרחשות השונות, הולם להפליא את אופיין של הדמויות ואופי הקשרים שביניהן. החיים בצילה של משוררת מתוסכלת הפכו בידיה של מיה לוי-ירון לרומן מרתק.