פרס ספיר

  • שם מחבר: יעל נאמן
  • שם הוצאה: אחוזת בית
  • שנה: 2018
  • סכום מענק: 40,000

היה היתה" הוא ספר שאין דומה לו, על אישה שאין דומה לה. בעשר השנים האחרונות חקרה יעל נאמן, מחברת רב־המכר "היינו העתיד" (אחוזת בית, 2011), את תולדותיה של אישה מסקרנת וחידתית, שלא השאירה אחריה משפחה, יצירה או רכוש. נאמן שוחחה עם בני משפחתה, אהוביה, שכניה, רופא שטיפל בה ושותפיה לעבודה, וכן עם חברי ילדותה – שרבים מהם היו כמוה, ילדים להורים פולנים שניצלו מן השואה – ורקמה מהמילים שלהם את סיפור חייה (וחייהם).

היה היתה בינינו, כך מתברר, אישה ברוכת כישרונות, מלאת סתירות, מבריקה ויצירתית, מתרגמת מחוננת שאהבה ספרות וכתיבה, אבל מחקה בשיטתיות את כל מה שהעלתה על הכתב. בתיווכם של אלה שלקחו חלק בחייה, ושמתקבצים כאן לראשונה בין דפי הספר הזה, מצטיירים באופן מוחשי מקומות והתרחשויות הנקשרים בה, ובה בעת מתרחבת ומעמיקה חידת דמותה.

 

מנימוקי השופטים:

גיבורת היצירה "היה היתה" היא דמות קונקרטית ומיתית כאחד: אשה שנדחפה בכוחות חיצוניים ופנימיים למחוק את ישותה ואת העקבות לעצם קיומה. הפיכתה ל"סיפור" בידיה של יעל נאמן היא מעשה של סירוב והתרסה כנגד ההעלמה האלימה. בהיותם של הגיבורה ומרבית חבריה, מכריה ובני משפחתה, שעל עדויותיהם מבוסס הטקסט, בני ובנות דור שני  לשואה, העלמה זו עשויה להיקרא בין השאר כמטפורה להשמדה. פס הקול של הטקסט הוא צחוקה המתגלגל, הפרוע, החנוק בעשן סיגריות, המשתעל את עצמו למוות; זה הקול הבוקע ממעמקיו של הר הגעש ותובע להישמע, וזו התביעה שנאמן נענית לה, ומייצרת ספר עדות אותנטי ומורכב על דור שלם ורוחות הרפאים של קיומו.