פרס ספיר

בעלת הבית

זוכה פרס ראשי
  • שם מחבר: נעה ידלין
  • שם הוצאה: זמורה ביתן
  • שנה: 2013
  • סכום מענק: 150,000

​​​​​
עכשיו אסא מנסה לנווט בתוך מציאות טרופה: בין אחותו המשוכנעת בחפותה של אמה לבין אחיו הספקן; בין פרודתו הנוכחת בחיי כולם לבין החברים שנעלמים; בין טעויות ותיקות לעלבונות חדשים – והכול לעיני התקשורת, שאינה נותנת מנוח. 
 
אבל יותר מכול עליו לבחון מחדש את דמותה המוכרת כל כך של אמו. מי היא האישה הזו, עם חוש ההומור הנהדר, השכל החריף והנטייה הקלה לצדקנות, שיושבת עכשיו במעצר בית? 
 
בעלת הבית מפרק את דמויותיו בסכין מושחזת ומרכיב מהן רומן מקורי ומסעיר על משפחה ועל כסף, על אימהות וילדים, על כישלון והצלחה, על מעמד ועל תדמית. 
 
מנימוקי השופטים
נעה ידלין יצרה רומן שנון ומהנה ששולח את חִציו לנקודות חולשה רבות בחיים המודרניים בכלל ובחיים בישראל בפרט. כמעט אין תחום שאינו נבחן במראה הסאטירית הביקורתית של ידלין: כשליו של הניו-אייג', זיופו וחולשותיו של השמאל הישראלי האשכנזי השבע, העיסוק בתדמית במקום במהות ומקומם של יועצי תקשורת, תכניות ריאליטי והמדיה לסוגיה.
תחום נוסף ומרכזי שנבחן במראה הסאטירית הוא הלשון. באמצעות אסא, בנה של אלישבע שמפיו מסופר הסיפור, יכול הקורא להבחין בביטויים מליציים המשובצים בשפתו לעומת העליבות, הבנאליות, השטחיות והזיוף של השפה העברית העכשווית שבה מדברים רוב גיבורי הרומן.