פרס ספיר

ברבורים בג'רוזלם ביץ'

מועמד רשימה ארוכה - מסלול ראשי
  • שם מחבר: לילי פרי
  • שם הוצאה: טוטם ספרים
  • שנה: 2019
  • סכום מענק: 20,000

חבל, חשבה הכלה, איך לא הספיקה כמעט כלום מחלומותיה המתוקים שרקמה בברלין, בלימודי המוזיקה שלה ובזרועותיו של המלחין הצעיר והמבריק שכה אהב אותה… והנה, הכול הולך להסתיים כאן, בחתונת הבלהות הגרנדיוזית במלון הפאר ג'רוזלם ביץ‘: לנגד עיניהם הבוחנות של אלפי זרים, היא תינשא לאחד מתוך תשעה אחים, של משפחה דמוית-מאפיה, מרקע טטרי קשוח.

מיהי האישה האדומה שהחתן ומשפחתו אינם מסוגלים להשתחרר ממנה? מה מסתתר מאחורי ברבורים מלכותיים המקשטים את אולם האירועים? מיהו האורח בחליפה בגוון כחול-קובלט ונעליים בשני צבעים, המנסה להסתנן לחתונה למרות שלא הוזמן? ובעיקר – האם היא, הכלה, באמת רוצה להתחתן עם היורש העשיר הזה כדי להציל את אביה מחובות ההימורים שלו?
״ברבורים בג׳רוזלם ביץ׳״ הוא קומדיה סיוטית פרועה, מבדרת להפליא, הנמסרת, במרוצת לוח-זמנים צפוף של יממה דחוסה אחת, ספק מפי מספר כול-יודע, שבעצם אינו רוצה לדעת וכמו בעל כורחו נאלץ לדעת הכול; וספק מפי הגיבורה, שמבינה פתאום בליל חתונתה שהיא מריונטה באינטריגות של אחרים – ואולי דווקא מורדת חצופה, המשתחררת משלטונם?
פרי טווה בווירטואוזיות ספק אגדה, ספק חלום סוריאליסטי המתפענח לאיטו, באמירות נוקבות על נאמנויות משפחתיות עד מוות, יריבויות מושתקות, פטריארכיה בתפארתה ומטריארכיה חתרנית – כשאנשים רגילים לכאורה נעשים נסיכים ונסיכות של פיוט ורומנטיקה גדולים מהחיים, וחווים אהבה שמנצחת וחלומות שמתגשמים.
העלילה הסהרורית, שנרקחה ביד אמן מחומרים צבעוניים של טלנובלה – יהלומים וכוח, תשוקות מפוספסות, מחולות ואלס ושוקולד שווייצרי, פחד ואמביציה, כסף וכבוד – לובשת ממדים מרהיבים ובלתי צפויים בספרה החמישי, המענג והמפתיע של לילי פרי.