פרס ספיר

תמונת כריכת הספר
  • תמונת הסופר
  • שם מחבר: נעה ידלין
  • שם הוצאה: כנרת זב"מ דביר
  • שנה: 2017
  • סכום מענק:  

​אבישי שר-שלום, כלכלן בעל שם עולמי ומועמד מוביל לזכייה בפרס נובל, נמצא ערב אחד מת במיטתו, לאחר שככל הנראה לקה בלבו. חבריו הקרובים, המוצאים את גופתו, מתחילים להיערך לסידורי הלוויה; אלא שאז מציע אחד מהם רעיון יוצא דופן, שאין לשער את תוצאותיו.
"שטוקהולם" עוקב אחר קורותיהם של החמישה – החיים והמת – במשך שמונה ימים. על רקע נסיבות קיצוניות המותחות את גבולות חברותם, נפרש סיפור חייהם ויחסיהם המורכבים של יהודה, חבר הילדות השואף לגדולה; זוהרה, מחברת ספרי זיכרונות והמאהבת לעת מצוא; עמוס, גם הוא כלכלן מצליח; ונילי, רופאת ילדים קצרת סבלנות. אט נחשפים גם מניעיהם הסמויים של גיבוריו, שאין להם דבר וחצי דבר עם ידידות.
ספרה החדש של נעה ידלין הוא רומן קומי-טרגי, המעוצב בריאליזם נוקב ורגעי אבסורד לא צפויים. בדייקנות ובתחכום חושפת היצירה את המנגנונים העדינים המניעים את הרעות, ופורטת לנימיהם את האהבה ואת הקנאה, את החברות ואת התחרות, את החיים ואת המוות.

מנימוקי השופטים:

"שטוקהולם" הוא ספר מרתק, מלא הומור ובעיקר חכם מאוד על קריסת עולמם של אנשים שבעים, המרגישים חסינים בפני הכל. והנה הם מגלים שלמרות מיטב מאמציהם והפריבילגיות שלהם, הם והערכים שמכוננים אותם, לא יכולים למוות. ההתפכחות שלהם מאשליית הכוח כרוכה בגילוי המוחשי שאפילו הרעות אינה מקודשת בדם. והיא בכל זאת חלק מסיפור החיים, על האנוכיות וההתקטנות מזה, ועל הסולידריות והאלטרואיזם מזה. נעה ידלין היא אמנית עיצוב דמויות מלאות ועשירות, והשנינות שלה לעולם לא באה על חשבון האנושיות העמוקה שבבסיס התבוננותה החדה. הפרבטריות של הבורגנות מוגשת לשולחן פרוסה דק וצוננת.