פרס ספיר

ארבעה בתים וגעגוע

מועמד רשימה קצרה - מסלול ראשי
  • שם מחבר: אשכול נבו
  • שם הוצאה: זמורה ביתן
  • שנה: 2005
  • סכום מענק: 25,000

מה לשני ''יאפים'' במבשרת שבקסטל? האם נועה תחזור מתל-אביב? עמיר ונועה, סימה ומשה, יותם ואחיו שאיננו -הידעו להשלים עם עצמם?

אשכול נבו פורש לפנינו מגילת-חיים דחוסה, ישראלית מאד; ארבעה בתים נחשפים לפנינו, בחורף ירושלמי אחד: ביתם של הסטודנטים נועה ועמיר, השוכרים דירה בבית במבשרת-ציון שעל הקסטל, בתוך ימי השבעה על בן השכונה, גידי, שנפל במלחמה; סימה ומשה, משכירי הדירה, הנאבקים: משה על משיכת העולם החרדי וסימה על שלמות המשפחה; נחמה וראובן, על הדרך להשתחרר מצילו של הבן שאיננו ולחיות עם הבן שנותר; וצאדק, החוזר לבית ממנו ברח עם הוריו בעת ה''נכבה'', למצוא את שאמא השאירה בבית.  ושותף-ראי אחר בעלילה, שותף ללא בית: מודי, החבר של עמיר המשוטט בעולם, ומכתביו נשזרים בעלילת הספר. 
 
בלשון צפופה, בחשיפת הנשמות, באוירה מאד ישראלית, סוחף אותנו המחבר לחיי גיבוריו;  הגיבורים שונים כל-כך זה מזה, אך קרובים כל-כך – פיזית ורוחנית.                     

הסיפורים האנושיים: על אהבה וזוגיות, על היזקקות ודחיה, על פרידה וחיבור, ועל אהבה –  בונים רומאן שלם, העומד בפני עצמו;  המחבר מעצב אותו מעל לתשתית הכוללת של חיינו כאן – חיי שני לאומים,שגם הם נשזרים זה בזה, נזקקים זה לזה, ובועטים זה בזה: נכבה ופיגועים, בנייה והרס, חמלה ונקם.