פרסי אמנויות ומדעים

פרופ' שולמית מיכאלי

​מנימוקי השופטים: 
פרופ' שולה מיכאלי היא דמות מובילה במדע הישראלי בכלל ובתחום המיקרוביולוגיה בפרט. את הקריירה האקדמית הקדישה פרופ' מיכאלי לתחום המיקרוביולוגיה. עבודותיה התרכזו בשני תחומים עיקריים: בראשית דרכה עסקה בעיקר בחקר תהליכים מטבולים בחיידקים. לאחר מכן התמקדו מחקריה בתחום הפרזיטולוגיה המולקולארית, תוך הדגשת חשיבות מולקולת ה-RNA כגורם בקרה מרכזי בתאים.
 
הפרס ניתן לה על תרומותיה בעשור האחרון באפיון ביוכימי ומולקולארי של תהליכי עיבוד RNA בטפילים גורמי מחלה חד תאיים. פרופ' מיכאלי גילתה מנגנון ייחודי המעכב תהליך התבגרות של RNA , מונע ייצור חלבונים חדשים ובאופן כזה פוגם בכושר השרידות של הטפיל באדם. בנוסף, לפרופ' מיכאלי פריצות דרך בחקר מולקולות RNA  שאינן מקודדות לחלבונים, המשתתפות במנגנוני בקרה תוך תאיים, תוך שימת דגש על הבנת האבולוציה של תהליכים אלה. 
מחקריה זוכים להכרה בינלאומית והיא נחשבת למובילה בתחומה. היא החוקרת הישראלית היחידה בארץ שזכתה עד כה במענק מקרן Howard Hughes היוקרתי.
 
תרומותיה של פרופ' מיכאלי לקהילה המדעית רבות והיא מכהנת כראש תחום מדעי החיים והרפואה של הקרן הלאומית למדע. היא חינכה דור של תלמידים, שחלקם נמנים היום עם האקדמיה הישראלית.