פרסי אמנויות ומדעים

פרופ' שמואל עינב

​יליד תל אביב. רכש את תאריו הראשונים בהנדסה בטכניון ואת התואר השלישי בביומכניקה באוניברסיטת סטוני ברוק שבמדינת ניו-יורק. הקים באוניברסיטת תל אביב תכנית מוסמך ודוקטור להנדסה ביו-רפואית. ייסד את המחלקה להנדסה 
ביו-רפואית והוביל את מחלקות ההנדסה הביו-רפואית של הטכניון, אוניברסיטת בן גוריון ואוניברסיטת תל אביב לקבלת אישור המועצה להשכלה גבוהה בישראל ללימודי תואר ראשון להנדסה ביו-רפואית. עינב הנו המנהל המייסד של המרכז לחקר הלב ע"ש שלזאק, המנהל המייסד של מרכז Kodecz להנדסה רפואית, המנהל המייסד של המעבדה למחשוב ועיבוד מקבילי ביו-רפואי ע"ש ידידי האוניברסיטה בקליפורניה, ומופקד הקתדרה להנדסה ביו-רפואית של כלי הדם על שם הרברט ברמן. פרסם עד היום למעלה מ-120 מאמרים מדעיים, וכן מספר פרקים בספרים חשובים. למעלה מ-75 תלמידיו לתארי מאסטר ודוקטורט תופסים עמדות בכירות בתעשייה הביו-הנדסית ובאקדמיה.
 
עינב ידוע גם בפעילותו הציבורית. היה חבר המועצה הפדגוגית של משרד החינוך ומכהן כיום כיו"ר התכנית הטכנולוגית-מדעית של משרד החינוך. כמו כן, היה אחד החברים המייסדים של שותפות תל אביב-לוס אנג'לס, המקדמת פרויקטים תרבותיים, חינוכיים, חברתיים ורפואיים בשתי הערים.
 
מנימוקי השופטים 
פרופסור עינב הנו בר סמכא עולמי בהנדסה ביו-רפואית של מערכת הלב וכלי הדם ומחוקרי זרימת הדם הטובים בעולם. לעינב שורת הישגים מחקריים ויישומיים פורצי דרך בנושאי זרימת הדם ופעילות הלב, גישות חישוביות להערכת חומרת המחלה ויעילות הטיפול, ופיתוח מכשור ומערכות לאבחון ולטיפול במחלות לב וכלי דם. בין אלה, יש לציין, פיתוח מסתם לב ושימוש בננו-טכנולוגיות לשחזור והתחדשות כלי דם.
 
על הישגיו החדשניים ופורצי הדרך במחקר הרפואי, על יוזמתו וחלוציותו בהקמת תחום ההנדסה הביו-רפואית בישראל, על תרומתו לקידום המחקר בנושאי רפואת הלב וכלי הדם לרווחת החולה, על פיתוח תכניות הוראה בשטח ההנדסה הביו-רפואית, על העמדת דור מדענים ורופאים ממשיכי דרכו, על פעילות ציבורית ענפה, על למעלה מ-120 מאמרים ומאות כינוסים מדעיים – על כל אלה ראוי פרופסור עינב לפרס מפעל הפיס למדעים ולאמנויות ע"ש לנדאו.
 
ועדת השיפוט 
פרופ' אדם פרידמן (יו"ר) – פרופ' לגנטיקה, דיקן ביה"ס למדעי הים
פרופ' איתן קימל – פרופ' להנדסה ביו-רפואית בטכניון
פרופ' יאיר שפירא – דיקן ביה"ס למדעי הבריאות באוניברסיטת אריאל