פרסי אמנויות ומדעים

רע מוכיח

פרס ליוצר: רע מוכיח

מוזיקאי, יוצר, מלחין, נגן ומפיק מוזיקלי. פעיל בעיקר בתחום הרוק, מוזיקה אלקטרונית ומוזיקת עולם. 
רע מנגן בכלים רבים - גיטרה, בס, תופים, קלידים ועוד. השתתף בלהקות כגון "קאריזמא" של מאיר אריאל, "בלאגן", "רעש" ו"זקני צפת". הפיק אלבומים לברי סחרוף, יהלי סובול, ג'וני שועלי וכן את סיבוב ההופעות של שלומי שבן.

ב-1993 שימש מפיק מוזיקלי, מלחין, נגן וזמר באלבומו של ברי סחרוף "סימנים של חולשה". האלבום נחשב למהפכני וחדשני באותה תקופה, בעיקר בזכות הפקתו המקצועית של מוכיח, שכללה שימוש רב בסמפלרים ומוטיבים של מוזיקה אלקטרונית שלא היו נפוצים אז.
 
בשנת 2009 הוציא עם ברי סחרוף את "אבן גבירול, אדומי השפתות" - אלבום המבוסס על שיריו של רבי שלמה אבן גבירול. בימים אלה משמש מוכיח כמתופף באנסמבל הג'אז החופשי ה"אורקסטרע".

מנימוקי השופטים: פרס מפעל הפיס ליוצר בתחום המוסיקה הישראלית ניתן בדרך כלל לאמן שמומחיותו היא כתיבת שירים - מלים, לחן או שניהם גם יחד. השנה, בניגוד למקובל, בחרנו להרחיב את הגדרת המושג "יוצר", כך שיחול לא רק על כותבי השיר אלא גם על האמן המעניק לשיר את אופיו, את צבעיו ואת צלילו - המפיק המוסיקלי. לדעתנו, השפעתו של המפיק המוסיקלי על דמותה של יצירת הפופ והרוק מכרעת ולעתים אף משתווה להשפעתם של הכותב והמבצע. לתחושתנו, עבודתם היצירתית של המפיקים המוסיקליים אינה זוכה להכרה הראויה בישראל, ותקוותנו היא שהענקת הפרס למפיק מוסיקלי תעמיק, ולו במעט, את ההכרה בתחום מקצועי חשוב זה.
 
לא כל מפיק מוסיקלי ראוי להיקרא יוצר, אך יש כמה מפיקים ישראלים שהם יוצרים מהמעלה הראשונה. רע מוכיח, המוסיקאי שלו בחרנו להעניק את הפרס, הוא אולי המבריק והיצירתי מבין המפיקים המובחרים הללו. בעשרים השנים שבהן הוא פעיל בזירת המוסיקה הישראלית - כמתופף נפלא, כמפיק בעל חזון ומדי פעם גם כשותף לכתיבת שירים –תרם מוכיח תרומה מכרעת לכמה מאלבומי המופת של הרוק הישראלי. תנופת הדמיון שלו, רגישותו המופלגת למקצבים ולגווני צליל, החיבור הנפלא שהוא עושה בין נגינה חיה לבין מוסיקה אלקטרונית - אלה רק כמה מהאיכויות הנדירות של מוכיח, שהרחיבו את אופקיהם של מוסיקאים וחובבי מוסיקה בישראל, ושבזכותן מצאנו אותו ברוב קולות ראוי לקבלת פרס מפעל הפיס ליוצר בתחום המוסיקה הישראלית.
 
יו"ר חבר השופטים: מר בן שלו – עיתונאי ומבקר מוסיקה בעיתון הארץ
חבר השופטים: מר טוני פיין – עורך, מפיק ושדרן ברשת ג', גב' טל גורדון – מוסיקאית, כותבת, מלחינה ומבצעת.