פרסי אמנויות ומדעים

פרופ' עומר מואב

​​​​יליד ירושלים. את שלושת תאריו בכלכלה רכש באוניברסיטה העברית, בה כתב את עבודת הדוקטורט שלו בנושא "אי-שוויון, ניידות בין-דורית בהכנסה וצמיחה כלכלית". אחרי הסמכתו יצא לשנת פוסט-דוקטורט באוניברסיטת MIT. לאחר מכן חזר כמרצה במחלקה לכלכלה באוניברסיטה העברית, בה קודם בצעד נדיר, כעבור עשר שנים בלבד, לדרגת פרופ' מן המניין. בשנת 2002 זכה במלגת אלון למדענים צעירים מצטיינים, ובשנת 2006 בפרס רקטור האוניברסיטה העברית על הצטיינות במחקר ובהוראה. 
 
מחקריו של מואב על כלכלת ישראל זכו להתייחסות נרחבת בתקשורת הישראלית. אחד הבולטים שבהם היה מחקרו, יחד עם פרופ' אריק גולד, על תופעת 'בריחת המוחות' מישראל, אשר חשף לראשונה את האחוז הגבוה של בעלי ההשכלה הגבוהה בקרב היורדים מישראל. הוא שימש כיועץ כלכלי בכיר לשר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, ומציג את עמדותיו הכלכליות-חברתיות בפרשנויותיו בעיתונות הישראלית, ברדיו ובטלוויזיה.
 
מנימוקי השופטים
הוועדה בחרה פה אחד בפרופ' מואב לקבלת הפרס לשנת 2012.
מאז קיבל את תואר הדוקטור בשנת 1999, ניצב פרופ' מואב בשורה הראשונה בקרב החוקרים הישראליים, בזכות תרומתו המחקרית בתחום המקרו כלכלה. בתחום התמחותו העיקרי, צמיחה כלכלית, נמנה פרופ' מואב עם צמרת החוקרים בעולם. מחקריו עוסקים בגורמים המוליכים לצמיחה כלכלית ארוכת טווח, כמו גם בתופעות הנלוות לה, כגון מלכודות עוני ואי שוויון בהכנסה. מחקריו מצוטטים בהרחבה ומשפיעים עמוקות על הניתוח של תהליכי צמיחה בעולם כולו.
בנוסף להישגיו האקדמיים המרשימים, יש לציין את תרומתו המעשית של פרופ' מואב למשק בישראל – כראש הפורום המייעץ לשר האוצר, כחבר בוועדת דורנר הממלכתית לבדיקת מצב ניצולי השואה ובצוות יצחקי לפיתוח מדדי עוני, וכמשתתף פעיל בדיונים ציבוריים בנושאי כלכלת ישראל בתקשורת ובכנסים מקצועיים.
פרופ' מואב ממשיך לחדש בעבודתו המחקרית מזוויות ראייה מפתיעות ומעמיקות. יש לצפות כי המחקר הכלכלי יתברך בהישגיו עוד שנים רבות.
על כל אלה ראוי פרופ' עומר מואב לפרס מפעל הפיס למדעים ולאמנויות ע"ש לנדאו.
 
ועדת השיפוט
פרופ' בנימין בן טל – החוג לכלכלה באוניברסיטת חיפה
פרופ' רפי מלניק (יו"ר) – משנה לנשיא לעניינים אקדמיים, המרכז הבינתחומי הרצליה
פרופ' דן פלד – החוג לכלכלה באוניברסיטת חיפה