פרסי אמנויות ומדעים

פרס ליוצר: דוד אופק

במאי קולנוע, תסריטאי ודוקומנטריסט ישראלי. עבודותיו מתאפיינות בעיסוק בגיבורים מקבוצות לא הגמוניות בחברה הישראלית - עולים, עובדים זרים, בני עדות המזרח, וכן בטשטוש החיבור בין קולנוע עלילתי לקולנוע תיעודי, תוך שימוש בשחקנים לא מקצועיים.
 
בוגר המחזור הראשון של ביה"ס ע"ש סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה, ירושלים. במהלך לימודיו זכה פעמיים בפרס וולג'ין בפסטיבל הקולנוע בירושלים על סרטו התיעודי “חלומות חיים“ (1993) ועל “בית“ (1994), בו הופיעו מספר רב של נושאים וטכניקות המאפיינים את יצירתו.
 
במהלך לימודיו נוצר שיתוף פעולה אמנותי עם חברו לכיתה, הבמאי והתסריטאי יוסי מדמוני, שנמשך לאחר לימודיהם וממשיך להתקיים עד היום. יחד עם מדמוני כתב וביים אופק מספר רב של סרטים וסדרות, אשר זכו בפרסים יוקרתיים והוקרנו בכל העולם.
 
אופק הוא אמן נבחר של הקרן למצוינות בתרבות. בין יצירותיו הבולטות של אופק, אשר זכו לפרסים בארץ ובחו"ל: סדרות הטלוויזיה “בת ים-ניו יורק“ ו"מלנומה אהובתי" (שלימים הפכה לסרט), הסרטים התיעודיים "חמישה סיפורי אהבה"  (1996), "ההרוג ה-17" (2003) ו"האגדה על ניקולאי וחוק השבות" וסרט הקולנוע "המנגליסטים" (2001).
 
מנימוקי השופטים: יצירתו רבת-הפנים של דוד אופק מצטיינת בחיפוש מתמיד אחר דרכים אמנותיות מגוונות, ומעלה תדיר שאלות שנובעות מהסוגה הדוקומנטרית, היבטיה האסתטיים, מהותה והשאלות האתיות הכרוכות בה. עבודתו של אופק מקפידה להתייחס באומץ ובביקורתיות לנושאים חברתיים ולנושאים שעל סדר היום הציבורי.  רגישותו לאנושי ,יכולתו להקשיב, לשוחח ולדובב את הדמויות העומדות במרכז סרטיו, מקנים לסרטיו נופך מיוחד, המשתלב היטב עם המבט המקורי שלו על המציאות ויכולתו להפיק את ערכיה הקולנועיים. סרטיו מצולמים וערוכים באיפוק, בצניעות ובמתינות המאפשרת לצופה להשתלב בהם כבן בית, צופה ושותף .  כיוצר מוביל בין בני דורו, הטביע אופק את חותמו הראוי על נוף הקולנוע התיעודי הישראלי בעשור האחרון. 
 
יו"ר חבר השופטים: מר דוד פישר – במאי ומפיק סרטי תעודה 
חבר השופטים: גב' תמר ירון – עורכת סרטים, יזמית, מקימה ומנהלת את בית הספר ג'אמפ קאט לעורכים ואנימטורים, מר שמואל דובדבני – מרצה בחוג קולנוע וטלויזיה באוניברסיטת ת"א ומבקר קולנוע באתר ynet.