פרסי אמנויות ומדעים

פרס ליוצר או כוריאוגרף: נעה דר

דר נולדה וגדלה בקבוצת דגניה א'. בגיל 8 החלה ללמוד מחול, ובגיל 18 הוזמנה להצטרף ל"אנסמבל בת שבע" בו רקדה שנתיים. הקימה את "קבוצת מחול נעה דר" יחד עם שמונה רקדנים, השותפים ליצירת שפה תנועתית ובימתית ייחודית.  דר משתפת פעולה עם יוצרים מתחומי אמנות שונים ובדרך זו היא מעשירה את המחול ומרחיבה את גבולותיו. 25 העבודות שיצרה מאז הוקמה הלהקה, הוזמנו ע"י פסטיבלים מובילים בארץ ובעולם.
 
ב-1996 זכתה דר בפרס שר החינוך והתרבות לכוריאוגרפים צעירים ובמלגת "הבי-ארטס" ליצירה בלונדון. בשנת 2001 הוענק ללהקתה פרס המחול של שר המדע, התרבות והספורט עבור ביצוע מצטיין. בשנת 2006 זכתה עבור "טטריס" בציון לשבח עבור חדשנות מפסטיבל עכו.  ב-2008 הוענק לדַר פרס רוזנבלום לאמנויות הבמה מטעם עיריית ת"א כאמנית מחול מצטיינת, וב-2009 "פרס היצירה במחול" מאת שרת התרבות עבור מכלול יצירתה ככוריאוגרפית.
 
בנוסף לעבודות שיצרה ללהקתה, יצרה דר עבודות עבור "אנסמבל בת שבע", "להקת מוזע", תאטרון באר שבע ולהקת "TRANSITIONS" מלונדון. ב-2006 הקימה את "סטודיו קבוצת מחול נעה דר", המשמש את הלהקה וכוריאוגרפים רבים נוספים כחלל לחזרות ויצירה. הלהקה מופיעה בכל הארץ בפני תלמידים ומבוגרים ומקיימת סדנאות ומפגשי מחול עם רקדנים, תלמידים והקהל הרחב. 
 
מנימוקי השופטים: נעה דר היא יוצרת איכותית, מקורית, סקרנית ופורצת דרך. החלה ליצור בשנת  1993. תרומתה להתפתחותו העצומה של המחול בישראל משנות התשעים המוקדמות ועד היום היא משמעותית ומרכזית. נעה דר היא כוריאוגרפית היוצרת באופן עקבי, מופיעה לאורך השנים, ויוצרת מגוון ריקודים שמהם עולה קול ייחודי ועמוק.
דר היא בעלת ידע נרחב בתנועה, המשלבת ביצירתה מגוון אמצעים בימתיים כמו תפאורה ותאורה, בהם היא יוצרת חלל חי ופעיל. היא נמצאת בחיפוש מתמיד אחר דרכים חדשות ליצירת יחסים בין התנועה לאמצעי המבע האחרים של המופע, כמו גם בין הקהל לרקדנים.
 
המחול של דר עשיר בהמצאות תנועתיות, המאתגרות את הגוף המתנועע במורכבות קואורדינטיבית, מוסיקלית והבעתית. ניכר שהרקדנים שלה הם לא רק וירטואוזים טכניים, אלא מחוברים לרעיונות ולדימויים העמוקים של היצירה. עבודת העומק בלהקה מצמיחה רקדנים-מבצעים, שרבים מהם הופכים ליוצרים בזכות עצמם .
בין השאר יצרה עבודות לא מתפשרות גם לילדים בטווח גילאים רחב. היא  אחת מיוזמות הקמתה של עמותת הכוריאוגרפים, המאגדת בתוכה את יוצרי המחול העצמאיים.
 
יו"ר חבר השופטים: מר רמי באר – מנהל להקת המחול הקיבוצית וזוכה פרס מפעל הפיס לאמנויות הבמה לשנת 2004
חבר השופטים: גב' נירה פז – מנהלת תחרות "מיה ארבטובה" לבלט,  גב' איריס לנה – כוריאוגרפית בתחום התאטרון ומרצה לתולדות המחול באקדמיה בירושלים​