פרסי אמנויות ומדעים

ניקו ניתאי

​​יליד בוקרשט, רומניה. ילדותו עברה בצל השלטון הפשיסטי. את קריירת המשחק שלו התחיל כבר בגיל 10 על בימת תיאטרון ברשאום, והיא הובילה אותו ללימודי תיאטרון וקולנוע באוניברסיטת בוקרשט, למשחק בתיאטרון נוטארה בבוקרשט ולבימוי באוניברסיטת פרחון.
מאז עלייתו ארצה בשנת 1961, ביים ושיחק במאות הצגות (בתיאטראות הבימה, האהל, הקאמרי, תיאטרון חיפה, צוותא ועוד), בתכניות טלוויזיה ובסרטים. 
 
הוא מזוהה בעיקר עם התפקיד אותו הוא מגלם למעלה מ-37 שנה: עורך הדין קלמנס, סנגור המטרות הנעלות בהצגת היחיד "הנפילה", אותה עיבד וביים על פי תרגומו לספרו של אלבר קאמי.
ניתאי עיבד וביים עשרות מחזות חשובים, ישראליים וזרים, שמעולם לא הוצגו על במות התיאטרון בישראל. במשך 40 שנה הוא הקים מסגרות תיאטרליות מקוריות: "תהאטרון", "בית-הובן", "תהאטרון בית" שהוקם בביתו הפרטי, תיאטרון הסמטה, ואת תיאטרון קרוב, אשר פועל כיום בתוך מתחם התחנה המרכזית בתל אביב. 
ניתאי הדריך וקידם עשרות שחקנים בתחילת דרכם ושילב אותם בהצלחה בהצגותיו לצד שחקנים מנוסים. 
 
מנימוקי השופטים
ניקו ניתאי הוא תופעה ייחודית בחיי התיאטרון הישראלי. לוחם בודד. מן המוהיקנים האחרונים שרואים בתיאטרון שליחות וייעוד. כמי שסלל במשך שנים רבות דרך ייחודית ונועזת בתחום 'התיאטרון האלטרנטיבי' – כשחקן, במאי, כותב, מעבד, מחזאי ומנהל תיאטרון, לניתאי השפעה כבירה על עולם התיאטרון בישראל. 
הוא הדריך וקידם עשרות שחקנים בתחילת דרכם וגילה אותם לקהל הרחב.  
פעילותו של ניתאי לאורך השנים נעשתה לרוב מחוץ למרכז, בתיאטרון הסמטה ביפו, בבית מרכזים ועתה בתיאטרון "קרוב", הפועל במתחם התחנה המרכזית החדשה. 
דווקא שם, מקום שאינו מזוהה עם פעילות תרבותית. כל מאגרי הדרמה מעניינים אותו, הקלאסית, המודרנית, אך גם העכשווית והמקורית. אל כל אלה יש להוסיף את ההיבטים החברתיים, המהווים חלק בלתי נפרד מן העשייה שלו, פעילות שבמסגרתה צמחו שחקנים שהמשיכו להפיץ את תורתו.
על כל אלה ראוי ניקו ניתאי לפרס מפעל הפיס למדעים ולאמנויות ע"ש לנדאו.
 
ועדת השיפוט 
גל זייד – שחקן ותסריטאי, מנהל מחלקת הדרמה בערוץ 10
עמרי יבין – מחזאי ומרצה
ד"ר אליקים ירון – מבקר תיאטרון