פרסי אמנויות ומדעים

משה זורמן

​פרס לנדאו של מפעל הפיס לשנת 2017, ליוצר בתחום המוזיקה הקלאסית, מוענק למלחין משה זורמן.
זורמן הוא מלחין פורה שעבודתו משלבת יסודות מן המוזיקה הקלה והמסורתית, ובעיקר מהזמר העברי, ועם זאת היא ניצבת על יסודות קלאסיים מוצקים. יצירותיו נגישות לקהל רחב של אוהבי מוזיקה ונשענות על מסורת ארוכה של כתיבה טונאלית מסורתית. יחד עם זאת יש בהן גוונים שממקמים אותן באופן ספציפי במאה ה-21, ובישראל, וסגנון אישי שמייחד את זורמן כמלחין בעל חותם ואמירה מובהקים משלו.
חלק מיצירותיו הן עיבודים, וריאציות ופרפראזות שמעניקות מקום של כבוד למלחינים ראויים מן הזמר העברי, כמו סשה ארגוב ושמוליק קראוס. בעזרת הלחנים המוכרים של מלחינים אלה, נוגעות היצירות מייד ברגשותיו של המאזין הישראלי – ובזכות המבנה המוזיקלי האלגנטי והיציב שלהן, הן שומרות על היכולת לרגש גם מול מאזין זר שאיננו מחובר רגשית ואסוציאטיבית ללחנים אלה. יצירות אחרות של זורמן הן מקוריות בכל מובן וחלקן כוונו לקהל יעד חשוב במיוחד – לילדים.
לזורמן השפעה ייחודית בזירת המוזיקה הישראלית, בכמה מישורים. כמלחין קלאסי שיצירותיו מתקשרות עם עולמות מוזיקליים משיקים ושחיבר גם מוזיקה לתיאטרון ולמחול, פעילותו מגשרת בין העולם הקלאסי-האקדמי לבין הציבור הרחב, ומקרבת את המוזיקה האמנותית למאזינים רבים. לכך תרמו גם שיתופי פעולה עם זמרים פופולריים ופעילותו כמורה, מרצה ומחנך. תרומתו של זורמן להפצה ולהנגשה של המוזיקה האמנותית מעצימה את חותמו כיוצר שמגשר בין עולמות מוזיקליים ומרחיב את מעגלי הנהנים מברכתה של המוזיקה.

 

ועדת השיפוט :

  • פרופ' זאב דורמן

  • פרופ' מיכאל מלצר

  • ד"ר אמיר מנדל