פרסי אמנויות ומדעים

פרס לבמאי: איגור ברזין

בוגר ביה"ס לבימוי "גיטיס" במוסקבה. עבד ברוסיה כבמאי קרקס  וטלוויזיה, ועלה לארץ ב- 1993. כיום במאי ומנהל אמנותי של תאטרון מלנקי, אותו הקים יחד עם השחקנים מיכאל טפליצקי והלנה ירלובה ב-1997. 
 
ברזין ביים בתאטרון מלנקי 14 הצגות, וזכה בפרסים רבים, ביניהם פרס השׂרה לקליטת עלייה ע"ש יורי שטרן לשנת 2010, פרס הפרינג' (2007) בשלוש קטגוריות על ההצגה "על החטא", פרס תאטרון כהצגת הפרינג' הטובה ביותר (2004) על "הזר" ופרס ראשון בפסטיבל תיאטרונטו (2001) על "קונטרבס". תאטרון מלנקי נחשב לאחד מקבוצות התאטרון המוצלחות בארץ. 
 
מנימוקי השופטים: תאטרון מלנקי הוקם במטרה ליצור "תאטרון חי", העוסק בטקסטים קלאסיים ומטפח ערכים רוחניים ללא נאיביות וציניות. מאז הוקם הועלו בו הצגות מעולות, כפי שיעידו הביקורות הנלהבות והפרסים הרבים שגרף - בראש ובראשונה הודות לבימויו של איגור ברזין. בין הצגות התאטרון בניהולו האמנותי ובבימויו של ברזין ניתן למנות את "אורפיאוס במטרו" המעולה, "הזר" מאת קאמי ו"טרגדיות קטנות" של פושקין. 
ברזין מצטיין בטיפולו המוקפד ובחיסכון הדרמטי בטקסטים, וכבמאי הוא משלב בעבודה תפאורה, מוסיקה, תאורה ודימויים תיאטרוניים מורכבים. "על החטא" עפ"י דוסטויבסקי בעיבודו ובבימויו הוא מלאכת מחשבת של ממש.

ב"מהגרים" מאת סלבומיר מרוז'ק הוא מפעיל את הזמן התיאטרוני כשעתיים ורבע מרתקות, וזאת בתבונה וברגישות נדירות. תחת בימויו צמחו והתפתחו עם השנים שחקנים נפלאים כמו ילנה ירלובה, דימה רוס ודודו ניב. סגנון הבימוי של ברזין מדויק, מקורי ומעמיק. הוא אינו מחניף לקהל הישראלי, אלא מזמין אותו להרגיש, לחשוב ולחוות. 
 
ברזין רכש לעצמו מעמד של במאי תאטרון חדשן ומרתק. 
ועדת השיפוט של פרס מפעל הפיס לאמנויות הבמה  החליטה ברוב קולות לבחור באיגור ברזין כמועמד הראוי לקבלת הפרס השנה.

יו"ר חבר השופטים: פרופ' שמעון לוי - במאי מתרגם וחוקר בחוג לתאטרון באוניברסיטת ת"א.
חבר השופטים: מר גרי בילו - לשעבר מנכ"ל בית צבי בית הספר הגבוה לאומניות הבמה,  גב' עידית הרמן - מנהלת אומנותית בתאטרון קליפה