פרסי אמנויות ומדעים

פרופ' אביתר נבו

​​

חוקרי הביולוגיה האבולוציונית המובילים בעולם, ראש המרכז הבינלאומי לדוקטורנטים לאבולוציה ומנהל מעבדת מחקר פעילה.

 

 
מנימוקי השופטים:
פרופ' נבו הוא מדען ותיק ופעיל, המקדם משך הקריירה הארוכה שלו את תחום האבולוציה באוניברסיטת חיפה ובמדינת ישראל. פרופ' נבו פרסם מאות מאמרים במגוון רחב של נושאים באבולוציה, יזם הקמת בנק גנים של דגניים וקידם מחקר נרחב על הגנום של דגני בר בישראל. מחקריו נערכים ברצף בין השדה למחקר גנטי במעבדה, תוך תובנה מעמיקה בכל רמות הארגון הנחקרות. 
 
פרופ' נבו הקים את המכון לאבולוציה באוניברסיטת חיפה וניהל אותו משך שנים ארוכות, וכן הקים את החטיבה לביולוגיה אבולוציונית באוניברסיטת חיפה, שהפגישה את כלל תלמידי האוניברסיטה עם עולם מחקר האבולוציה. 
פרופ' נבו תרם בקליטת מדענים עולים בתחומי האבולוציה ובעידוד נמרץ של מחקרי מגוון ביולוגי בישראל. הוא נהנה ממעמד בינלאומי נכבד ביותר, שאחד מביטוייו הבולטים הוא חברותו כחבר זר באקדמיה הלאומית למדעים בארה"ב בתחום האבולוציה.
 
 
ועדת השיפוט
ד"ר אורי גופנא
 – הפקולטה למדעי החיים, אוני' ת"א
פרופ' תמר דיין – מנהלת אוספי הטבע הלאומיים, המחלקה לזואולוגיה, אוני' ת"א
פרופ' דן מישמר - המחלקה למדעי החיים, אוני' בן גוריון בנגב

 


בשנת 1972 הקים את המכון לאבולוציה באוניברסיטת חיפה, אותו ניהל עד 2008. כמו כן, פרופסור נבו הקים את המרכז הבינלאומי לדוקטורנטים לאבולוציה. 

תרומותיו למחקר הביולוגיה האבולוציונאלית אדירות, וכוללות חידושים משמעותיים. בין נושאי מחקריו נמנים היווצרות המינים הביולוגיים והסתגלותם לסביבה על פני כדור הארץ כולו, מודל "נחלי האבולוציה", האסון האטומי בצ'רנוביל, חקר תכונותי של החולד העיוור כמודל לשיפור רפואת האדם, מחקר אם החיטה ואם השעורה עם דגש על טיפוח והשבחה, ועוד ועוד.

בשנת 2000 נבחר פרופסור נבו לאקדמיה האמריקאית למדעים, בעקבות תרומתו הרבה לתחום- מבין הישראלים הבודדים שהתקבלו למוסד היוקרתי. כמו כן, נבו נמנה על חברי האקדמיה למדעים של אוקראינה והחברה הליניאית של לונדון.