פרסי אמנויות ומדעים

פרופ' אלי זלדוב

​יליד ריגה, לטביה. רכש את תאריו בפקולטה להנדסת חשמל בטכניון שבחיפה, במסגרתה זכה לפרסים רבים, ובכללם מלגת פולברייט. עם הסמכתו לדוקטור, התקבל כמרצה בפקולטה והוזמן להוביל מחקר במכון המחקר T.J Watson של חברת IBM  בניו יורק. עם חזרתו לארץ, הצטרף לסגל המחקר וההוראה במכון ויצמן, שם המשיך לתואר פרופסור. 
עבודתו המדעית מתמקדת במחקר דינמי ותרמודינמי של מערבולות מגנטיות במוליכי על. בין הישגיו הבולטים ראוי לציין את גילוי וזיהוי מעבר הפאזה של המערבולות המגנטיות ממצב מסודר דמוי מוצק למצב נוזלי, גילוי פאזה חדשה מסודרת למחצה שלהן, כמו גם פיתוח שיטה חדשה להשגת שיווי משקל תרמודינמי בטמפרטורות נמוכות ע"י הרעדת המערבולות המגנטיות.
 
מנימוקי השופטים 
פרופ' אלי זלדוב הוא מהמדענים הבולטים בעולם בחקר תכונות החומר בטמפרטורות נמוכות. מחקריו בנושא התנהגות המערבולת המגנטית במוליכי על, נושאים משמעות טכנולוגית ויישומית חשובה – בהעברת זרמים חזקים וביצירת שדות מגנטים חזקים לשימושים מדעיים וטכנולוגיים. גם שיטות ההדמיה הניסיוניות החדשניות שפיתח לצורך הדמיית המערבולת המגנטית בסקאלות שונות, מהוות תרומה חשובה לשדה המחקר.
פרופ' זלדוב חינך מספר רב של סטודנטים מצוינים, אשר הטביעו חותמם הן על התעשייה והן על האקדמיה. מאמריו זכו להתעניינות עצומה, צוטטו פעמים רבות והשפיעו על קהילה רחבה מאוד של חוקרים.  
על כל אלו ראוי פרופ' אלי זלדוב לפרס מפעל הפיס למדעים ולאמנויות ע"ש לנדאו.
 
ועדת השיפוט 
פרופ' ניר דודזון – המחלקה לפיזיקה של מערכות מורכבות, מכון ויצמן למדע
פרופ' ישראל בר יוסף – סגן נשיא פיתוח משאבים ויחסי ציבור
פרופ' ויקטור שטיינברג – פרופ' לפיזיקה במכון ויצמן למדע