פרסי אמנויות ומדעים

פסל חדש לפרסי מפעל הפיס ע"ש לנדאו

השנה, הוחלט לעצב פסל חדש אחיד שיוענק לזוכים בפרסי האמנויות והמדעים.

הפסל עוצב ע"י "ארבע וחמישה – קבוצה לעיצוב".

 

דבר המעצבים איתי לניאדו, שירה קרת, רון יוסף והדס שלם:

מקובל למנות את התרבות האנושית החל מהופעת אדם המייצר כלים, לפני כ–2.6 מיליון שנה. סיתות האבן ועיצובה לכדי כלי מסמלים את ראשית יצירתיות האדם ועליונותו על חיות אחרות. באתרים ארכיאולוגים מהתקופה הפלאוליטית ניתן למצוא סוגים רבים של אבנים שעוצבו וסותתו ליצירת כלים בעלי שימושים שונים. מגוון הכלים מצביע על מעבר הידע בין תרבויות ובין מיקומים גיאוגרפיים, שכלול המלאכה והתאמתה של הכלים על ידי קבוצות שונות.

פרס מפעל הפיס ע"ש לנדאו ניתן לאמנים ומדענים שבעבודתם תרומה משמעותית לקידום התרבות האנושית. תרומה זו מחוברת בקו פתלתל, ארוך, מורכב אך מדויק לאותו כלי ראשון שייצר האדם. הפרס שעיצבנו מסמן השתייכות למורשת ארוכה ומפוארת של פורצי דרך וגבולות, אנשי מעשה ורוח לאורך ההיסטוריה האנושית כולה.

 

דולין מלניק, מנהלת האגף לתרבות ואמנות במפעל הפיס: "פרס מפעל הפיס לאמנויות ולמדעים ע"ש מיכאל לנדאו, מוענק זו השנה ה- 15. בשנים האחרונות איחדנו את שני סוגי פרסי האמנויות והמדעים לאירוע אחד מתוך הבנה שרב המשותף על המפריד ולמרות שעל פניו נראה כי מדובר בשני עולמות שונים ונפרדים, אמנים ומדענים פועלים מתוך מוטיבציות דומות ונקודות החיבור בין תחומי המדעים והאמנויות הן לא מעטות. כיום אנו עדים ליוזמות המטפחות עבודה משותפת של מדענים ואמנים. מגמה זו, להערכתי, תלך ותגבר. איחוד הטקס מצריך גם איחוד הפסל המוענק לזוכים, לפסל אחד, ללא הבדל  בין תחום האמנויות לתחום המדעים והמחקר. הפרס מכיר ומוקיר אמנים ומדענים התורמים תרומה משמעותית לחברה בישראל, כל אחד בתחומו הוא".

 

צילום: איה וינד