פרסי אמנויות ומדעים

פרופ' איריס לוין

​חברי ועדת פרס לנדאו התלבטו מאוד בבחירת הזוכה בפרס בשל העובדה שהובאו בפני הועדה מועמדים בעלי היקף עבודה מרשים באיכותו, שתרמו תרומה משמעותית בתחומים שונים של הפסיכולוגיה.
זוכת הפרס , פרופ' לוין , הינה חוקרת בתחום הפסיכולוגיה חינוכית התפתחותית, אשר  תרמה תרומה משמעותית מאוד לתיאוריה ולמחקר הפסיכולוגיה, אשר לו השלכות יישומיות וחינוכיות. 
 
עבודתה המחקרית של פרופ' לוין עסקה בשני תחומים עיקריים. מתחילת עבודתה ועד אמצע שנות ה- 90 חקרה את התפתחות ההבנה של מושגים פיסיקליים – מתמטיים אצל הילד ומאמצע שנות ה- 80 ועד היום פיתחה תחום נוסף: התפתחות האוריינות וטיפוחה בגיל הרך. בכל אחד מהתחומים הללו עבודתה הצטיינה בחדשנות מדעית ובהשפעה על חקר התחום בארץ ובעולם, דבר שהקנה לה מעמד בינלאומי וחברות בקבוצה של חוקרים מובילים בעולם. 
 
פרט לעבודתה המחקרית-אקדמית, פרופ' לוין הטביעה את חותמה על החינוך בגיל הרך בישראל. מחקריה הביאו אותה לידי מגע בלתי אמצעי עם הנעשה בגני הילדים ועוררו בה את הצורך להשפיע על מדיניות טיפוח האוריינות בגני הילדים. כמו כן פרופ' לוין התמסרה לעריכת פרויקטים בקהילה על מנת לתרום לקידום האוריינות באזורי מצוקה ועמדה בראש צוות ערבי-יהודי שקידם אוריינות בגנים יהודים ובגנים ערביים. 
 
פרופ' לוין העמידה דור שלם של תלמידים שרבים מהם הפכו לחוקרים בולטים בזכות עצמם. היא העניקה לחינוך הלשוני של הגיל הרך בישראל תשתית מדעית חדשנית, שיטתית ומוקפדת, המאפשרת כיום לא רק לחקור את התפתחות הילדים אלא גם להביא לשינויים מועילים ומיטיבים עם אוכלוסיות חלשות.
 
על כל אלה מצאה הועדה את פרופ' איריס לוין כראויה לפרס לנדאו.