אמנות בקהילה

מעבדת תרבות ורטיגו

 

 

מעבדת תרבות - נתיב הל"הhttps://culture.pais.co.il/Lists/Pais_ImagesGallery/DispForm.aspx?ID=70מעבדת תרבות - נתיב הל"ה
מעבדת תרבות - נתיב הל"הhttps://culture.pais.co.il/Lists/Pais_ImagesGallery/DispForm.aspx?ID=71מעבדת תרבות - נתיב הל"ה
מעבדת תרבות - נתיב הל"הhttps://culture.pais.co.il/Lists/Pais_ImagesGallery/DispForm.aspx?ID=72מעבדת תרבות - נתיב הל"ה

אודות המעבדה

012b5ea8-cb60-4710-b595-5a21d147e587

ניהול אמנותי

9eb47d7c-29e9-4201-872a-db402c583928

גלריית תמונות

8b2a6912-8f7d-4e37-8908-4d4b59c6c44e

Web part id : 012b5ea8-cb60-4710-b595-5a21d147e587

Web part id : 9eb47d7c-29e9-4201-872a-db402c583928

Web part id : 8b2a6912-8f7d-4e37-8908-4d4b59c6c44e

 

ברוך ברנר

במאי, שחקן ואמן קול. שחקן ותיק ומוערך אשר היה תלמידו של במאי התיאטרון יז'י גרוטבסקי בשנותיו האחרונות. ברנר הינו בוגר הסטודיו למשחק ניסן נתיב בירושלים, הסדנה של יז'י גרוטובסקי באיטליה, הפקולטה לספרות ותיאטרון באוניברסיטת בר אילן והמכון הגבוה ללימודי יהדות בית מורשה  בירושלים.  הוא הוסמך לרבנות ושימש רב הקהילה היהודית בפיזה שבאיטליה. ברנר שיחק בתיאטרון בארץ, בצרפת, בפולין, בברזיל ובאיטליה.  הוא מורה למשחק ותנועה, מלמד תיאטרון ויהדות, משחק גם בקולנוע, ואף מופיע בערבי נגינה עם הרכב מוזיקלי. לפני מספר שנים, הוא זכה בפרס השחקן הטוב ביותר בפסטיבל הקולנוע FIPA הבינלאומי על משחקו בסרט "האחים" בבימויו של יגאל נידם.
​למופע "ממללא" בפייסבוק - לחצו כאן

לאתר ורטיגו בכפר לחצו כאן

מעבדת תרבות ורטיגו קבוצת יוצרים העוסקת במחקר, חינוך, ויצירה יהודית בינתחומית. המעבדה פועלת כמרכז למחקר ויצירה אקולוגית אמנותית - רב תרבותית , שמטרתה  ליזום ולייצר מפגשים בין אמנים בעלי ניסיון ייחודי מתחומים שונים, ליצירה בתנאי מעבדה במרחב הכפרי.
 
יצירה בתנאי מעבדה מאפשרים ליוצרים תהליך של  לימוד חוויתי ושיח בית מדרשי היוצרים מרחב פעולה אמנותי בדגש על מחויבות קהילתית וחברתית.  את המעבדה מובילים ברוך ברנר, מנהל אמנותי ובמאי ורנה ורטהיים מנהלת אמנותית שותפה כוריאוגרפית ורקדנית.
ורטיגו כפר אמנות אקולוגי, קהילה בת קיימא של אמנים ואנשי סביבה אשר הקימה כפר אמנות אקולוגי, בקיבוץ נתיב הל"ה בעמק האלה, במטרה לעורר מודעות אמנותית וסביבתית ולהגביר את המעורבות החברתית מתוך אחריות לשלום כדור הארץ. הכפר מאפשר הכשרה אמנותית וסביבתית לכלל האוכלוסייה בכל גיל, מארץ ומחו"ל באמצעות סדנאות, אימונים מרוכזים, הופעות ופסטיבלים. 

עבודות המעבדה:

2012 - "מְמַלְלָא" (רוח ממללא, בארמית-רוח מדברת) היא יצירתה הראשונה של מעבדת פיס תרבות ורטיגו שעוסקת  בשפה העברית. היצירה מתבססת על טקסט בארמית מספר הזוהר העוסק בבריאתה של השפה, טכניקות ייחודיות של אמנות הקול והצליל ופענוח פיזי של הגרפיקה של האותיות המופע בנוי כמסע בתוך המרחב הכפרי,  בינות לולים ישנים, חדרי בוץ, אולמות שונים ומרחבים פתוחים. הקהל עובר עם האמנים בחללי הכפר והופך להיות חלק אינטגרלי של היצירה.

**מיצג אדמה: דפנה ילון בהשראת יצירה של דנה גרינפילד
*** מיצג וידאו: דינה שנהב

2013 - "מזבוב ועכביש" מבוסס על סיפורו של הרבי נחמן מברסלב "מזבוב ועכביש" מופע בין תחומי המתרחש ובוחן, אזורי דמדומים שבין ערות לחלום ובין מציאות לדמיון.  יצירה העוקבת ונסחפת לתוך מצבים של תנועה, קול וסיפור ונחלמת בתוכו. העבודה נוצרה בהשראת סיפורו של ר' נחמן 'מעשה מזבוב ועכביש'. זהו הטקסט הבסיסי ממנו היצירה נובעת, אותו היא עוקפת והולכת סביבו ובשוליו.  הסיפור מתאר מלך אשר ניצח במלחמות רבות והיוצא בחלומו למסע שבסופו הוא חוזה בסיפורה של נשמתו. ..."ההצגה שולחת סוד אל העולם ולרגע נדמה היה לי שליד המוזיקה השמימית והאהבה המרחיבה שם את גבולות המציאות המוכרת... הצופים עוברים חוויה של יופי ושל סוד..."  גבי אלדור  / אתר מפה
 ** ספרים ואביזרים: דנה פלמור

2014 - "הדברן" מבוסס על סיפורו של מַריוֹ וַרגַס יוֹסָה, על  מספר סיפורים נודד רב-השפעה בשבטי האינדיאנים של האמזונס, שתפקידו להעביר חדשות ולשמר את סיפורי-השבט ואת מסורותיו.
מופע בימתי המושפע משלושה רעיונות בימתיים:  תַּסְכִּית  רדיו , בו מסופר סיפור שתכנו נקלט בהאזנה, כמו בימי הרדיו. עירוב  תחומים בין אמנויות שונות ובין מוסיקה כתובה, ערוכה ומהודקת לבין אלתור חופשי. מפגשים  חד פעמיים בין  ההרכב הקבוע של המופע, לבין  אמנים אורחים, יוצרים המגיבים בזמן אמת למתרחש בסיפור ומתחברים למהויות והתכנים העולים  ממנו.

*מַריוֹ וַרגַס יוֹסָה (1936)  חתן פרס נובל לספרות לשנת 2010
** במופע מושמעים קטעים משל מלחיני הבארוק:  ויולדי, קאסטלו וקורלי .
***השיר 'בידך אפקיד רוחי', מאת חמוטל בר-יוסף.

2014 - כיתת אמן  בתנאי מעבדה ("מאסטרקלאס") תרגיל באמנות  שמטרתו לאפשר לקהל  זמן של שהות בתוך תהליכים יצירתיים. הקהל מקבל שיעור בכלים אמנותיים שונים, היוצרים מפגשים יצירתיים בין הקהל לבין האמנים המביאים את כל אחד מהצדדים  להתמודד ולהקשיב לחלק היצירתי שבנו דרך כלים של הקשבה, תנועה, שירה ועבודה סביבתית מודעת.

* אורך המפגש 180 דקות.
** כולל סיור מודרך בכפר האקולוגי וסדנת עבודה בבוץ

2012 – 2014  סדנאות חגים בהנחיית ברוך ברנר