אמנות בקהילה

הביאנלה לאמנות בונציה 

תערוכת אמנות בינלאומית הנערכת בונציה שבאיטליה. הביאנלה בונציה נחשבת לאחת מהתערוכות החשובות והיוקרתיות ביותר בעולם האמנות, ומכל מדינה נבחרים להשתתף בה אך ורק האמנים הבולטים ביותר בתחומם, אשר יוצרים יצירות אמנות במיוחד לקראתה.

בביאנלה הקרובה, שתתקיים במאי 2015, נבחר להשתתף האמן ציבי גבע שיציג את ארכיאולוגיה של הווה בביתן הישראלי בביאנלה ה־56 לאמנות בונציה. גבע, החי ועובד בתל־אביב, הוא אחד האמנים הישראלים החשובים והמשפיעים ביותר. עבודותיו הוצגו בתערוכות רבות ברחבי ישראל, אירופה וארצות־הברית.

ארכיאולוגיה של הווה הוא מיצב חדש וספציפי לאתר, אשר יתפרשׂ על צידו החיצוני של הביתן כמו גם בתוכו, באופן שיפרע את החלוקות המוכרות בין פנים וחוץ, פונקציונלי וייצוגי, גבוה ונמוך, נטוש, מצוי ומטופל. המיצב מקפל בתוכו את האלמנטים הצורניים והתימטיים השונים המאפיינים את עבודתו של גבע לאורך השנים. הוא יכלול עבודות ציור לצד הצבות פיסוליות, ואובייקטים נטושים לצד אובייקטים מטופלים, תוך ביטול הפערים ההיררכיים בין אובייקט, ציור, פיסול, מיצב, מבנה ופיגום. בכל אלה, יבוא לידי ביטוי העיסוק החוזר של גבע באלמנטים הקשורים במושג הבית – בהם בלטה, חלון, תריס, סורג, קיר בלוקים, ועוד – הנוכחים כשברים של מה שהיה פעם, או יכול עקרונית להיות, בית. בתוך כך, הפרויקט יעלה שאלות אפיסטמולוגיות פנים־אמנותיות, כמו גם שאלות פוליטיות ותרבותיות הנוגעות למקומיות ולהגירה, לזהות היברידית ולחרדה קיומית, להוויה של ארעיות ולחיים בעידן של חוסר יציבות. פרישׂת הפרויקט בחלל תייצר מעברים חדים בין רגעים של חסימה, של אי נוחות ושל ספק מרחבי לבין רגעים אינטימיים של פואטיות, כאשר העדינות מפולשת בגסות, הליריות – באלימות.

אוצרת הפרויקט - הדס מאור